Łączenie wyrazów w zdania


Łączenie wyrazów w zdania to zestaw pomocy do nauki budowania prostych zdań oraz rozbudowywania grupy podmiotu i dopełnienia.


Zestaw zawiera dość obszerną broszurkę z opisanymi krok po kroku wskazówkami dotyczącymi w jaki sposób ćwiczyć z dzieckiem używając tego zestawu.Ponadto zestaw zawiera 8 dwustronnych plansz... 15 dużych tabel. Do każdej planszy dołączone są kartoniki z obrazkami i podpisami. Zarówno plansze jak i kartoniki wykonane są z grubej tektury. Mały minus za to, że kartoniki nie są od spodu podpisane do której planszy przynależą (plansze są ponumerowane) bowiem zdecydowanie ułatwiłoby to prace. Ja podpisałam je ręcznie i za pomocą gumek recepturek połączyłam w grupy dzięki czemu odnajdywanie właściwych kartoników do zadań odbywa się dużo sprawniej.


Ćwiczenia oparte są na czterech prostych zdaniach, do których dołącza się nowe wyrazy, by w ten sposób, stopniowo konstruować rozbudowane zdania.Autorka wychodzi od pytania KTO? CO? Następnie ćwiczone jest pytanie CO ROBI? Dalej tworzone są zdania dwuelementowe. Pojawia się przymiotnik, w tym przypadku, pytanie JAKA? Następnie miejsce a więc pytanie GDZIE? I na końcu pytanie W CZYM? W CO?

Pomoc kształtuje umiejętność zadawania pytań do poszczególnych wyrazów w zdaniu lub zadawania pytań do tego, co widzimy na obrazku


Dzięki temu, że w ćwiczeniach zastosowano również materiał obrazkowy (każdy człon różnicujący i rozbudowujący zdanie jest zilustrowany) pomoc ta świetnie sprawdzi się również u młodszych dzieci, nie umiejących jeszcze czytać. 


Wśród plansz znajdują się dwie inne plansze do której dołączone są kartoniki z maksymalnie rozbudowanymi zdaniami. Ćwiczyć można na dwa sposoby... dobierając do ilustracji zdania bądź odwrotnie... do zdań ilustracje.Ćwiczenia te świetnie sprawdzą się do utrwalania odmiany i tworzenia zdań gramatycznie poprawnych. Układając zdania ćwiczymy również z dziećmi czytanie i rozumienie przeczytanego tekstu. Dość nietypowa forma ćwiczeń sprawia, że dzieciaki chętnie po nie sięgają.

Prześlij komentarz

0 Komentarze