Moja Polska


Wśród książek dla dzieci są takie książki, które powinny się znaleźć w każdej domowej bibliotece. Bez dwóch zdań, bez dyskusji!

Książka, która będzie dzisiejszym bohaterem przyciąga swoją uwagę już od okładki a wnętrzem jak się za chwilę okaże wcale nie zawodzi wręcz przeciwnie robi wrażenie. Pięknie wydana, świetnie napisana. To hołd ku chwale naszej ojczyzny, ukłon w kierunku najistotniejszych wydarzeń historycznych oraz wybitnych Polaków. Uważam, że każde dziecko powinno znać historię swojego kraju... kraju, w którym żyje. Powinno umieć wskazać stolicę kraju, w którym żyje oraz znać symbole, zabytki najważniejszych miast. Powinno znać nazwiska wybitnych pisarzy, naukowców. 


Wracając do książki... okładka - dość efektowna... kontur Polski wypełniony po brzegi symbolicznymi obrazkami pokazującymi jak wiele skarbów w sobie kryje nasz kraj... poznańskie koziołki, żubr z Puszczy Białowieskiej, oscypki, Mikołaj Kopernik, pomnik Fryderyka Chopina, zamek w Krakowie. Jednym słowem wszystko to co kojarzy się z Polską.


Główny nacisk "wsadu" książki położony jest na wydarzenia, które ukształtowały Polskę... Chrzest Polski, Bitwa pod Grunwaldem, Konstytucja 3 maja i wiele, wiele innych wydarzeń. Spora część poświęcona jest również wybitnym Polakom... Józef Piłsudski, Mikołaj Kopernik, Fryderyk Chopin, Jan Paweł II, polscy nobliści, a także nazwiska nieco współczesne... Jurek Owsiak, Lewandowski Małysz.
Poza tym znajdziemy tu informacje o symbolach narodowych, dowiemy się o tym jak powstał język polski, uzyskamy niezbędne informacje o stolicy naszego kraju a także poznamy miasta, które bez wątpienia są piękną wizytówką naszego kraju... Kraków, Malbork, Janów Podlaski.


Są także skarby natury i kultury UNESCO, odrobinę folkloru i tradycji. Naprawdę nie sposób wymienić wszystko to co znajduje się w tej cudownej książce! Książka jest dość obszerna... 130 stron a mimo to czytelnik nie czuje się tu zagubiony bowiem nie ma tu zbędnego "lania wody", wszystko opisane zwięźle i na temat, krótkie informacje przedstawione ciekawie i rzeczowo, tekt napisany dość dużą i wyraźną czcionką, z licznymi ramkami i wyróżnieniami tekstu - tak wydana książka zdecydowanie nie znudzi się już po przeczytaniu pierwszej strony. W dodatku wiedza historyczna i nie tylko została w niej przedstawiona w taki sposób aby mogła trafić do najmłodszych odbiorców, ale i do dorosłych chcących nieco odświeżyć swoją wiedzę na temat ojczyzny.


Jestem dumna z naszej historii, z naszych narodowych bohaterów. Uwielbiam Polskę, uwielbiam jeździć po Polsce, podziwiać zabytki, zwiedzać ciekawe miejsca. Jestem zachwycona tą książką, zdecydowanie jest ona warta uwagi! Oby coraz więcej takich pozycji ukazywało się na naszym rynku.
Wydawnictwo Wilga
Autor: Katarzyna Sołtyk
Ilość stron: 128
Oprawa: twarda
Rok wydania: 2018

Prześlij komentarz

0 Komentarze