Park dinozaurów - nowość wśród gier Rodzinka wygrywa
Park dinozaurów zalicza się do serii gier kooperacyjnych dla dzieci wydawnictwa Egmont... seria gier Rodzinka wygrywa...  Kotek Psotek, Mali Detektywi, Wyprawa do babci. W takich grach nie ma rywalizacji między graczami, nikt ze sobą nie konkuruje a wręcz przeciwnie gracze wspólnie realizują cel stawiany przez grę, współpracują ze sobą i albo wspólnie odnoszą zwycięstwo albo razem przegrywają.


Gry z tej serii przeznaczone są dla najmłodszych graczy 3+.Co wchodzi w skład gry?

- dwustronna plansza z różną ilością pól (do wyboru plansza z 20 polami bądź 28 polami)
- 4 drewniane pionki - figurki dinozaurów
- kostka z wartością oczek 1-4
- meteoryt - drewniana kulka
- 8 żetonów tyranozaurów
- 8 żetonów obiektów
- instrukcjaJak gramy?

Krok pierwszy... wybór planszy i stopnia trudności gry...  pierwsza strona planszy to 20 pól, przez które muszą przejść dinozaury, druga strona to już 28 pól. Na obu stopniach trudności możemy grać w wersję z użyciem dodatkowych żetonów tyranozaurów lub bez nich. W górnej części planszy umieszczamy kulkę meteorytu. W trakcie gry będzie ona przesuwana z lewej strony na prawą, zgodnie z wyznaczoną dla niej trasą. Pionki dinozaurów umieszczamy na odpowiednich dla nich polach, dopasowując je kolorystycznie do pól na planszy. Żetony obiektów rozkładamy na środku planszy obiektami do dołu. Gracze kolejno rzucają kostką i przesuwają wybrany przez siebie pionek dinozaura po torze planszy zgodnie z kierunkiem wskazówek zegara.


Gdy dinozaur zostanie przesunięty na nowe pole, gracz odkrywa jeden z żetonów obiektu i najlepiej jakby udało mu się odkryć żeton z obrazkiem identycznym jak na polu, na którym właśnie się zatrzymał. Bowiem tylko wtedy nic się nie dzieje. Jeśli tak się nie stanie a gracz odkryje niewłaściwy żeton wówczas meteoryt zostaje przesunięty o 1 pole w prawo. Celem gry jest doprowadzenie wszystkich dinozaurów na swoje pola startowe zanim meteoryt dotrze na swoje ostatnie pole.
W trakcie ruchu pionkami mogą pojawić się jeszcze 2 sytuacje: pionek trafia na pole z narysowanym dinozaurem – nie odkrywa się żetonu, pionek trafia na pionek innego dinozaura – może przez to pole przejść, ale nie może się na nim zatrzymać.

Jak wspomniałam wyżej, grę można nieco skomplikować wprowadzając żetony tyranozaurów. Możemy wprowadzić do gry wybraną liczbę tych żetonów (od 1 aż do 8 - im więcej tym trudniej o zwycięstwo). Zasady gry są identyczne... po przesunięciu pionka dinozaura odsłaniamy jak zawsze jeden żeton. Jeśli pojawi się na nim tyranozaur to przesuwamy meteoryt o jedno pole w prawo, a żeton umieszczamy na najbliższym polu za właśnie ruszonym pionkiem. Pole zasłonięte żetonem tyranozaura zostaje zablokowane – możemy je minąć, ale nie możemy na nim stanąć. Jeśli gracz w swojej kolejce nie może wykonać żadnego legalnego ruchu, wtedyówczas wszyscy przegrywają.


Gra kończy się na 2 sposoby...
- wygraną – jeśli wszystkie dinozaury wrócą na swoje pole startowe zanim meteoryt osiągnie swoje ostatnie pole
- przegraną – jeśli meteoryt dotrze na swoje ostatnie pole, a dinozaury nie dotrą na swoje pola startowe.


Podsumowując... świetna gra kooperacyjna dla dzieci dająca im dużą swobodę wyboru, w której element pamięciowy został połączony z ruchem po torze. 

Bardzo fajny patent na stopniowanie trudności gry przez wprowadzenie żetonów tyranozaurów, dzięki któremu w grę mogą grać zarówno maluszki jak i starszaki z równie dużym zaangażowaniem.


Wszystkie 4 gry z tej serii moje dzieciaki uwielbiają i najchętniej graliby w nie na okrągło... tylko niech ktoś nam wydłuży dobę o kilka godzin ;)Prześlij komentarz

0 Komentarze