Rok w lesie i ogrodzie

Wiosna nadeszłą pełną parą... o ile kalendarzowa wiosna trwa o tyle za oknem prawdziwe lato. Świat roślin i zwierząt powoli budzi się do życia. I właśnie ten fakt tchnął w nas kreatywną twórczość... wspólnie z dziewczynkami stworzyłyśmy drzewka o każdej porze roku.


Do zabawy potrzebujemy kolorową bibułę, klej, tekturę, kredkę oraz drewniane spinacze. Bibułę tniemy na niewielkiej wielkości kwadraty, każdy z nich nakładamy na ołówek, zawijamy i przyklejamy do tektury. Na koniec doczepiamy spinacz i drzewko gotowe.


Do stworzenia tych cudnych drzewek zainspirowały nas dwie książki... nowości Wydawnictwa Adamada, które dostępne będą dopiero z początkiem maja. Książki, które w swoim wnętrzu skrywają ogrom niespodzianek... okienka, mini-książeczki. Książki, z którymi odkryjemy tajemnice ogrodu czy lasu, zajrzymy w ich zakamarki o każdej porze roku. Moją uwagę już na samym początku przykuły świetne ilustracje i te pięknie nasycone kolory!


Obie książki wydane są w twardych oprawach co czyni je jeszcze bardziej atrakcyjnymi. Każda z nich liczy 20 stron a nico grubszy papier sprawi, że przetrwają długie i częste kontakty z małymi rączkami. Dla kogo przeznaczone są książki? Z racji, iż w książkach zawarto jedynie najważniejsze informacje, które przedstawione są w formie krótkich zdań polecam książki dla dzieci przedszkolnych i wczesnoszkolnych. To oni będą mieć największą radość z odkrywania uroków każdej pory roku w ogrodzie i lesie.Jak wygląda ogród wiosną? Co się w nim dzieje latem? Co słychać w nim jesienią? A czym zaskoczy nas zimą? Wiosną drzewa zaczynają kwitnąć, z gleby wyrastają młode rośliny, budzą się pierwsze motyle i pszczoły, wracają jaskółki. Z miesiąca na miesiąc ogród staje się coraz zieleńszy, coraz więcej zaczyna się w nim dziać. Razem z dzieciakami zaglądniemy do kreciej nory, posłuchamy śpiewu ptaków a także poznamy cykl rozwojowy żaby. Latem dzieci są świadkami dojrzewających owoców i warzyw. Poznamy rozmaite gatunki kwiatów i roślin. To w lecie pojawia się najwięcej pożytecznych owadów. Jesień z kolei pełna jest kolorowych liści, coraz więcej ptaków odlatuje, ślimaki chowają się do muszli. Zima to dość trudny okres dla zwierząt. W tej części dowiemy się w jaki sposób zimują niektóre z nich.
W książce poza podstawowymi informacjami, dzieci mają okazję wykonać kilka projektów... budowanie karmnika dla sikorek czy hotelu dla owadów, sadzenie i obserwowanie kiełkującego groszku a nawet pieczenie placka.

Tym razem cztery pory roku prześledzimy w lesie. Odkryjemy tajemnicę leśnego poszycia, zaglądniemy za korę, do dziupli czy pod ziemię. Wiosną zaobserwujemy budzące się do życia zwierzęta oraz rośliny, spotkamy powracające czarne bociany, dowiemy się czym różni się zając od królika a także dlaczego węże wystawiają języki. Lato to leśne owoce... poziomki, jagody, jeżyny. Poznamy miejsca gdzie sarny ukrywają swoje młode a także dowiemy się po co świecą świetliki. Jesienią pełna jest darów... kasztany, jarzębina, orzechy. O tej porze roku jaskółki odlatują do Afryki, dziki wychodzą z lasu, zwierzęta szykują swoje legowiska na zimę. Zimą zaś zbierzemy jemiołę, pod którą w święta się całujemy ;) zobaczymy jakie zwierzęta smacznie śpią i nauczymy się rozpoznawać ślady zwierząt.


Tak jak w poprzedniej książce tak i w tej na dzieci czeka całkiem spora dawka projektów... budowa peryskopu do podglądania dzikich zwierząt, tworzenie zielnika a także zwierząt i innych dzieł z darów lasu.

Mam nadzieję, że wydawnictwo nie poprzestanie tylko na tych dwóch książkach i wyda więcej tytułów w serii o czterech porach roku. Wiedza przedstawiona w tak rozmaitej i ciekawej formie z łatwością trafi do małych odbiorców.Prześlij komentarz

0 Komentarze