Dyktanda graficzne

Ćwiczeń koncentracji uwagi ciąg dalszy. W rolach głównych 8latek i dyktanda graficzne.

Dyktando graficzne - co to takiego? To nic innego jak połączenie gry w statki, zajęć plastycznych i terapeutycznych w jedną świetną zabawę... tak, tak  - zabawę.  I choć słowo dyktando nie kojarzy się mojemu dziecku zbyt dobrze, to od jakiegoś czasu nabrało ono nowego znaczenia ;)


Na czym polega zabawa z dyktandami graficznymi? Dziecko otrzymuję szablon taki jak w grze w statki oraz szyfr, który należy przenieść w odpowiednie kratki.  Rysunki powstają po połączeniu linią prostą punktów w polach oznaczonych literami i cyframi (np. A1, D4). Poniżej przedstawiam najfajniejsze książki jakie udało mi się znaleźć.


Kolorowe dyktanda graficzne - w książce znajduje się 40 zadań do wykonania. Zadania zostały uszeregowane według stopnia trudności. W tej wersji dyktand, dziecko dodatkowo ma zaznaczone jakimi kolorami powinien tworzyć linie, z których ostatecznie powstanie kolorowy obrazek. Na końcu książki (nie tylko tej a każdej z niżej wymienionych) znajdują się rozwiązania, które proponuję wyciąć aby nie kusiły dzieci do podglądania ;)

Dyktanda graficzne i Pocztówkowe i inne dyktanda graficzne są bardzo podobne do siebie. Te pierwsze zawierają 40 zadań, te drugie 46. Te pierwsze są nieco łatwiejsze bowiem z powstałych linii już od samego początku zarysowuje się konkretny rysunek, w tym drugim dopiero pod koniec tworzenia dziecko jest wstanie odczytać co powstaje. W obu książkach dyktanda są bardzo zróżnicowane, nie ma mowy o monotonii i nudzie.

Symetryczne dyktanda graficzne - to wyższa szkoła jazdy ;) zdecydowanie najtrudniejsze dyktanda. Zadanie należy rozpocząć od odszukania wskazanej osi symetrii (pionowej, poziomej lub skośnej). Potem trzeba zaznaczyć na siatce odcinki, ich lustrzane odbicia i zapisać współrzędne punktów. Łatwo nie jest! W ten sposób powstają różne rysunki, np. koperta, grzybek, choinka, domek, zamek. Poprawność wykonania zadania można sprawdzić na końcu książki. W zbiorze znajduje się całkiem porządna dawka zadań... 50 dyktand.


Zabawy te służą rozwijaniu percepcji wzrokowej, orientacji przestrzennej, kształtują wyobraźnię i umiejętności grafomotoryczne, a także mogą rozwijać pamięć słuchową w przypadku, gdy dziecko najpierw usłyszy kod a później przeniesie go na kartkę. Angażują również podstawowe procesy myślowe a także poprawiają koncentrację uwagi.

POLECAMY!

https://www.nieprzeczytane.pl/

Prześlij komentarz

0 Komentarze