MEMO POJAZDY - nie tylko dla chłopców


Uwielbiam pomoce edukacyjne, które umożliwiają zabawę na wiele sposobów bo to oznacza, że zabawa nimi szybko się nie znudzi. A to z kolei oznacza, że zawartość naszego portfela szybko nie zubożeje.

Chwilkę nam zeszło zanim rozłożyłyśmy z dziewczynkami... (tak, tak z dziewczynkami - bo kto powiedział, że pojazdy są przeznaczone tylko dla chłopców?) naszą nową pomoc na czynniki pierwsze. Jedno jest pewne... z pewnością nie odkryliśmy wszystkich zastosowań.


Ilość umiejętności, które taka zabawka rozwija jest naprawdę imponująca... kształcenie u dzieci spostrzegawczości, umiejętności zapamiętywania, nauka bądź utrwalenie nazw kolorów i pojazdów, wspomaganie koncentracji uwagi, logicznego myślenia.


Czym jest Memo przestrzenne?

To zestaw 12 drewnianych klocków z okienkami w kształcie pojazdów, to również 12 par drewnianych figurek pojazdów, w których jedna jest pomalowana na 1 z 6 kolorów, a druga jest w kolorze naturalnego drewna, wreszcie to 12 drewnianych klocków daszków w kształcie graniastosłupów o prostokątnej podstawie. 

Wszystkie elementy są niezwykle starannie wykonane, charakteryzują się wysoką jakością, dopracowaniem w każdym szczególe. Ale do tego już przywykliśmy... w końcu matką tegoż dzieła jest Wydawnictwo Epideixis.


W jaki sposób można bawić się Memo?

Klasyfikowanie... dobieranie pojazdów według koloru, rodzaju (pływa, lata, jeździ), tego czy ma kółka czy też nie, małe - duże, itp.Dobieranie w pary... dobieramy w pary pojazdy w kolorze drewna do pojazdów kolorowych.


Szeregi pojazdów... układamy jakiś szereg z elementów w kolorze drewna, a następnie prosimy dziecko o ułożenie identycznego szeregu z elementów kolorowych (należy zwrócić dziecku uwagę, gdy położy pojazd zwrócony w złą stronę).


Szeregi w ciemno... tworzymy szereg z elementów w kolorze drewna, prosimy dziecko o jego zapamiętanie. Gdy dziecko da znak, że zapamiętało, że jest gotowe, przykrywamy domki daszkami, a dziecko prosimy o odtworzenie szeregu z kolorowych elementów.
Sorter... zadaniem dzieciaków jest odnalezienie odpowiednich elementów i włożenie ich do właściwego klocka z okienkiem. Zadanie dość trudne zwłaszcza dla młodszych dzieci bowiem nie dopasowujemy tu kółek czy kwadratów, jak to bywa w większości sorterów a dość skomplikowane kształty.Coś tu nie pasuje... spośród ułożonych elementów szukamy takiego, który nie pasuje do pozostałych. W przypadku młodszych dzieci może to być pojazd w innym kolorze. Starszakom możemy utrudnić zadanie i zrobić trudniejsze kategorie... np. wpleść w pojazdy lądowe jeden pojazd pływający. Fajnie, gdy dziecko uzasadni swój wybór.Orientacja w przestrzeni - prawo/lewo... układamy pojazdy w dowolnym kierunku poruszania się. Dziecka zadaniem jest przykryć daszkiem wszystkie pojazdy poruszające się w prawą bądź w lewą stronę.
Liczmany... za pomocą pojazdów można z dzieckiem poćwiczyć liczenie.Układanki lewopółkulowe... rodzic układa klocki w kolorze drewna, dziecko odwzorowuje za pomocą kolorowych pojazdów pamiętając o kolejności układania... z góry na dół i od lewej do prawej strony.


Symetria czyli odbicia lustrzane... rodzic układa klocki w kolorze drewna, dziecko w sposób symetryczny układa klocki kolorowe (pilnujemy aby dziecko układało klocki zwrócone w odpowiednim kierunku).Gra w memo... tu zasad chyba nie muszę przypominać ;)
Uff... I jak przekonałam Was do młodszego rodzeństwa Memo Zwierzęta i Memo Owoce i warzywa? To wspaniałe TRIO ma w sobie moc :)


Ciekawa jestem jakie zabawy z wykorzystaniem elementów Memo udałoby się i Wam stworzyć? A może macie już Memo u siebie i bawicie się nim na inne sposoby... pochwalcie się, chętnie z nich skorzystamy :)


POLECAMY bo na prawdę jest to zabawka, która posłuży kilka dobrych lat... od przedszkolaka do starszaka i gwarantuję Wam, że szybko dzieciom się nie znudzi :)

Prześlij komentarz

8 Komentarze

Dziękuję za poświęcony nam czas! Miło będzie jeśli napiszesz co sądzisz o tym poście ;-)