Ortografia z Kapitenem Nauka


Ortografia... czuję, że to będzie Kubulowa szkolna zmora. Ortografię można kochać, albo… nie i mój 2-klasista wręcz jej nie znosi. Nie mniej jednak zasady ortograficzne ojczystego języka należy znać i żadne tłumaczenia, że nasz język do łatwych nie należy nas nie usprawiedliwiają. Jako wspaniała mama szperam tu, szperam tam i wyszukuję pomoce edukacyjne coby tego mojego dość opornego na zasady ortograficzne ucznia jakoś skusić. Wiadomo, że najlepszym sposobem na naukę będzie zabawa dlatego też zamówiłam Kubie karty obrazkowe stworzone właśnie z myślą o uczniach klas 1-3.

Kapitan Nauka przybywa nam na ratunek.

Zestaw składa się ze 100 kolorowych dwustronnych kart, na których znajdują się ilustracje wraz z podpisem. Jedna strona karty to pełny wyraz zawierający ortograficzną trudność, natomiast jej rewers zawiera wykropkowane miejsce w miejscu trudności ortograficznej. Dzięki takiemu układowi dziecko ma możliwość natychmiastowego sprawdzenia prawidłowego zapisu, przez co dziecko uczy się ortografii globalnie, poprzez zapamiętywanie całych, poprawnie zapisanych wyrazów, a oryginalne ilustracje ułatwiają mu kojarzenie i utrwalanie prawidłowej pisowni. Do tego mamy do dyspozycji 10 kart wyjaśniających najważniejsze reguły ortograficzne.Wśród gier mamy takie jak... dopasowywanie słowa z karty do zasady ortograficznej, szukanie słówek zawierających takie same zasady, czy też identyfikowanie brakujących literek w słowach (na drugiej stronie karty).


Do zestawu dołączony jest Poradnik dla opiekunów, w którym opisano pomysły na to jak wykorzystać karty do zabawy, spis wszystkich słów z zestawu z dopasowaniem do zasady, kilka ćwiczeń dla dzieci i przykładowe dyktanda (czy raczej testy, bo dziecko ma za zadanie wpisać brakującą literę, ale nic nie stoi na przeszkodzie aby wykorzystać tekst do klasycznego dyktowania).
Moim zdaniem takie karty powinny znajdować się w każdej szkole. Dzięki nim lekcje języka polskiego i ortografii nie kojarzyłyby się tylko z nudnym wkuwaniem regułek.


POLECAMY!

Prześlij komentarz

0 Komentarze