Niezwykłe przygody Żubra Pompika


O książkach, które dziś Wam pokażę słyszałam wiele dobrego. Polecaliście je również i Wy. Skusiłam się zatem i ja ;)

Po otwarciu każdej z książek znajdujemy dwanaście krótkich opowiadań poświęconych zagadkom i ciekawostkom. Każda opowieść to jeden dzień z życia małych żubrów. Każda z nich może być czytana niezależnie, bez zachowania kolejności. Dziecko ma możliwość wyboru co chciałoby przeczytać w pierwszej kolejności. Może samo wybrać, którego bohatera chciałoby poznać najpierw. Bardzo podoba mi się fakt, iż wszystko jest opisane z perspektywy dzieci. A wiele ciekawostek w niej umieszczonych zaskoczy nawet niejednego dorosłego.

Na uwagę zasługuje również fakt, że oprócz edukacyjnych walorów o puszczy i jego mieszkańcach dostajemy również wspaniałą historie o miłości między rodzeństwem... On - lubi łazić z siostrą po puszczy, pokazywać jej nowe rzeczy, nieco się popisywać - jak to starszy brat. Ona - taka dziewczęca, zapatrzona w starszego brata, bo jest wszechwiedzący, podziwia go jak to młodsza siostra. Wspaniałą relacja, której pozazdrościć może nie jedno rodzeństwo. Z młodszym rodzeństwem na prawdę można się świetnie bawić i ciekawie spędzać czas.


W pierwszej części poznajemy rodzinę żubrów, kiedy wybudza się z zimowego snu. Wiosna to wspaniały czas do obserwowania... łąka i las są pełne wielu niesamowitych detali... ptaki w gniazdach wysiadują jajka, na leśnych ścieżkach można natknąć się na małe sarniątka, kwitną kwiaty, drzewa pokrywają się zielonymi liśćmi. Z książki tej dzieci dowiedzą się, jak wiele zwierząt może być w lesie niewidzialnych, jak bardzo potrafią się one zakamuflować, w jaki sposób bobry budują tamę, a także jak wygląda dom wiewiórki i dlaczego nietoperze prowadzą nocne życie.
Druga książka jest równie ciekawa co pierwsza. W końcu latem w puszczy jest równie ciekawie co wiosną. Można spotkać jelenia, który zgubił poroże, zapytać kreta, po co mu kopce czy chociażby sprawdzić, jak wydry polują na ryby.

W obu książkach autor bardzo pięknie i ciekawie opowiedział o przyrodzie, zwracając uwagę na wiele szczegółów. Dlatego też po ich przeczytaniu spacer z dzieckiem do lasu może przerodzić się w prawdziwą wyprawę przyrodniczą, podczas której dziecko samo zacznie bardziej analizować to, co dzieje się wokół niego. Myślę, że przygody żubra Pompika wyczulą nie jednego malucha na piękno natury.

POLECAMY!

Żubr Pompik. Zapach wiosny
Żubr Pompik. Letni zmierzch

Prześlij komentarz

0 Komentarze