5 kolorowych eksperymentów dla dzieci


Eksperymenty... lubią je wszystkie dzieci. Dużo już robiliśmy, jeszcze więcej przed nami. Niektóre powtórzymy bo są bardzo fajne, bo robią wrażenie na dzieciakach za każdym razem gdy je robimy i w końcu... bo dzieciaki podrosły i nie wszystkie pamiętają. Tak więc zapraszam na 5 kolorowych eksperymentów, które warto wykonać nawet trylion razy ;)


Malowanie na mleku... 

Potrzebujemy: 
- miskę
- mleko (im bardziej tłuste, tym lepiej ;))
- kolorowe barwniki w płynie
- patyczki do uszu
- płatki kosmetyczne
- płyn do naczyń

Wykonanie: Mleko wlewamy do miski, wlewamy kilka kropel barwników, za pomocą patyczka tworzymy różne kolorowe esy-floresy. Ale to nie koniec zabawy... patyczek moczymy w płynie do naczyń, a potem w kolorowym mleku i sprawdzamy efekt ;)Druga opcja zabawy... zamiast nasączonych w płynie patyczków, do mleka wrzucamy nasączone płynem płatki kosmetyczne. Zamierzonego efektu nie udało nam się otrzymać ale uciekające kolory pojawiły się.Kolorowa piramida...

Potrzebujemy:
- 4 szklanki z taką samą ilością wody
- cukier
- barwniki spożywcze w płynie
- łyżeczki
- pipetki
- menzurkę bądź inny wąski pojemnik

Wykonanie:
Do szklanek wsypujemy cukier w taki sposób aby w każdej kolejnej szklance było go o 1 łyżeczkę więcej. Cukier rozpuszczamy i każdą szklankę barwimy na inny kolor. Za pomocą pipety, wlewamy zabarwioną wodę z cukrem do menzurki pamiętając aby zaczynać od koloru najbardziej słodkiego (czyli od najgęstszego roztworu).

 

Chemiczne jojo...

Potrzebujemy:
- sodę
- ocet
- olej
- barwniki spożywcze
- dwa słoiki
- pipetki

Wykonanie: 
Do słoika wsypujemy sodę, delikatnie po ściankach słoika wlewamy olej. Do szklanek z barwnikami wlewamy ocet. Zabarwiony ocet za pomocą pipetki wkraplamy do słoika. Obserwujemy co się stanie... krople zabarwionego octu wpuszczone do słoika z olejem i sodą powoli opadają na dno i osadzają się na powierzchni sody, gdzie następuje reakcja, w wyniku której wytwarza się dwutlenek węgla, który otacza kropelki wpuszczonego octu unosząc je do góry. Po wypłynięciu kolorowych kropelek na powierzchnię oleju gaz ulatnia się a cięższe krople opadają na dno i nasza reakcja się powtarza. Jakie to proste i oczywiste ;)

Lampa Lava...

Potrzebujemy:
- 2 szklanki
- olej
- woda
- barwniki spożywcze
- tabletki Alka Seltzer 
- pipetka

Wykonanie:
3/4 szklanki wypełniamy olejem. Dolewamy wodę. Za pomocą pipetki wkraplamy zabarwioną wodę, a następnie wrzucamy do niej tabletkę. Obserwujemy co się dzieje... woda opada na dno bo jest cięższa od oleju. Tabletka musująca powoduje wytwarzanie się bąbelków, a one z kolei wypychają zabarwioną wodę ku górze, gdy woda osiąga szczyt naczynia opada z powrotem na dno i obieg się zamyka.
Mini wulkany...

Potrzebujemy:
- 4 szklanki z wodą
- barwniki spożywcze
- sodę
- kwasek cytrynowy
- strzykawki

Wykonanie:
3 szklanki z wodą barwimy za pomocą barwnika... każdą na inny kolor. Następnie do każdej z nich wsypujemy po jednym opakowaniu kwasku cytrynowego. Mieszamy aż kwasek się rozpuści. Do pozostałej szklanki z wodą (tej nie zabarwionej) wsypujemy sodę. Za pomocą strzykawki nabieramy wodę z sodą i wstrzykujemy po kolei do szklanek z kolorową wodą. Następują mini wybuchy i duże bąbelkowanie ;)
A Wy eksperymentujecie z dziećmi?


https://mamajanka.blogspot.com/2018/09/poszkolne-2018-zbior-pomysow-i-pomocy.html


http://karolowamama.blogspot.com/2016/08/piatki-z-eksperymentami-zapowiedz.html

Prześlij komentarz

0 Komentarze