Biblioteczka Montessori - PRZYRODAMetoda Montessori czy jest nam znana? Z pewnością. Nie raz i nie dwa wykorzystujemy ją w naszych zabawach. Jednak podczas pracy z dzieciakami nie opieram się tylko i wyłącznie na jednej metodzie. Podczas zabaw, obserwuję dzieciaki co im się bardziej podoba a co mniej i w którym kierunku podążać dalej. Nie mniej jednak pomoce w metodzie Montessori są tak rewelacyjne (choć zdecydowanie nie na moją kieszeń), że warto je pokazywać.


Głównym celem programu Montessori jest pomoc dziecku w osiągnięciu przez nie pełnego potencjału we wszystkich sferach życia. Zajęcia sprzyjają rozwijaniu zdolności społecznych, emocjonalnemu wzrastaniu oraz podnoszeniu koordynacji fizycznej, jak również poznawczemu przygotowaniu do przyszłego intelektualnego wysiłku akademickiego. Pod kierownictwem specjalnie przygotowanego nauczyciela, całościowy program nauczania pozwala dziecku doświadczyć radości uczenia się, czerpać przyjemność z procesu nabywania tej wiedzy i zapewnia rozwój poczucia jego własnej wartości. Dostarcza doświadczeń, z których dzieci tworzą swą wiedzę.


Przeprowadzone przez dr Montessori obserwacje rodzajów przedmiotów, które sprawiają dzieciom przyjemność i do których wielokrotnie wracają doprowadziły do zaprojektowania wielu sekwencyjnych, pobudzających różne zmysły i pozwalających na dokonanie autokorekty, pomocy edukacyjnych. *

Niedawno pojawiła się na rynku wydawniczym seria kart, książek i pomocy dydaktycznych przeznaczona do pracy właśnie metodą Marii Montessori... Biblioteczka Montessori. Seria tak fajna, że postanowiłam Wam ją pokazać :)

Na pierwszy rzut... przyroda...


Zestaw z kartami zawiera aż 150 kart edukacyjnych wzbogacających słownictwo dziecka z zakresu przyrody i przygotowujących do czytania. 


Karty przedstawiają bogactwo świata przyrody, a zostały podzielone na 5 kategorii tematycznych: zwierzęta leśne, ptaki, owady, kwiaty  i owoce.

Zestaw zawiera 3 typy kart: (obrazek, podpis, karta kontrolna) oraz książeczkę z ćwiczeniami, dzięki której każdy będzie potrafił pracować z kartami, nawet jeśli niezbyt dobrze zna metodę Montessori.  
Karty można wykorzystać do lekcji trójstopniowej, ale mogą stanowić pomoc dydaktyczną już dla rocznych dzieci, jeśli wykorzystamy do zabawy tylko karty zawierające obrazki.


Zeszyt podzielony jest na 4 części: Geografia, Rośliny, Zwierzęta oraz Czas i pogoda. Blisko 200 stron! Stron pełnych wartościowych pomysłów, pięknych ilustracji, kart do wycięcia i obserwacji, elementów do stworzenia modeli, rysunków do uzupełnienia a wszystkie działania odbywają się w trakcie zabawy w sposób naturalny i niewymuszony.Dzięki prostym ćwiczeniom dziecko jest zachęcane do obserwowania, manipulowania i eksperymentowania, a wszystko po to by lepiej zrozumieć otaczający go świat. Ćwiczenia i zadnia są tak opracowane, by dziecko miało jak najwięcej doświadczeń sensorycznych.
Część Geografia to pomysły oraz materiały potrzebne do wykonania różnych ćwiczeń w temacie kontynentów oraz zwierząt ich zamieszkujących. Są również pomysły na prace w temacie form geograficznych, wulkanów, powietrza, wody i lądu.

Kolejna część to Rośliny, w której to znajdują się różne gotowe materiały do poszerzania wiedzy o roślinach, kwiatach, liściach, drzewach, nasionach... cykl życia drzewa, rodzaje liści, budowa kwiatu, są też różne rodzaje nasion  a także przepis na pyszny jabłecznik do upieczenia wspólnie z dzieckiem. To tylko część tematów jakie tu znajdziecie.

Część o Zwierzętach jest równie obszerna jak o roślinach. Tematy są stopniowo zgłębiane... są karty na rozróżnianie kategorii roślinazwierzę, kręgowcebezkręgowce i na koniec ssaki, ptaki, ryby, gady i płazy.
 Ostatnia część  Czas i pogoda to materiały, z którymi dziecko pozna pojęcie czasu... układanie historyjek co po czym, ćwiczenia na rozróżnianie przeszłości, teraźniejszości i przyszłości, poznawanie pór dnia, dni tygodnia czy też pór roku. 

Ogrom różnorodnych ćwiczeń. Wspaniała publikacja na długie jesienne wieczory i nie tylko. Publikacja, jakich mało na polskim rynku.

Czy polecamy? Polecamy jak mało, którą książkę ;) 

Prześlij komentarz

0 Komentarze