Rozwój motoryki małej z przedszkolakiem


Pisanie palcem po śladzie, pisanie szlaczków, wycinanie, lepienie plasteliny czy zabawy ciastoliną, nawlekanie koralików to tylko część zajęć, podczas wykonywania których dziecko ćwiczy motorykę dłoni. Wypracowanie pewnego chwytu i prowadzenie narzędzia piśmienniczego jest niezbędne w szkole podczas pisania. Dlatego nad mocnym chwytem i sprawnymi rączkami warto pracować od najmłodszych lat. O zabawach ćwiczących małe paluszki było u nas już nie raz. Dziś będzie ponownie... kolejna dawka zabaw usprawniające dłonie.


Nawlekanie koralików/pociętych słomek na drucik kreatywny, sznurówkę, patyczek...Wbijanie pociętych na kawałki słomek do napojów w kulkę plasteliny...Pocięte słomki możemy zastąpić pinezkami czyli wbijanie pinezek w plastelinowy walec...Troszkę trudniej wbija się pinezki w styropianową kulę...
Jeszcze trudniej wbija się pinezki w korkowe podkładki... zabawę możemy uatrakcyjnić rysując na podkładkach wzory, cyferki, literki, na których to wbija się pinezki.

Lepienie z plasteliny kulek, a następnie ich rozgniatanie...


Transfer pomponów z jednego miejsca na drugie. Tu polecam użycie pojemników na lód i przy okazji poćwiczyć nieco lewą półkulę mózgu. Dziecko przenosi pompony za pomocą szczypców drewnianych czy metalowych. Najmłodsze dzieci mogą przenosić paluszkami.


Przenoszenie mniejszych elementów... koralików, kamyków z miejsca na miejsce i układanie ich po śladzie...

Układanie mini koralików, czyli koraliki do prasowania w akcji.
Wieszanie ubrania na sznurku czyli zabawa klamerkami... w naszej wersji klamerki i podkładka...


Klamerki możemy zastąpić spinaczami biurowymi a na podkładkach namalować kreski w kolorach odpowiadających spinaczom i przy okazji poćwiczyć naukę kolorów ;)

Nakładanie gumek recepturek na rolkę...


Gumki recepturki doskonale sprawdzą się w zabawach z kołkami...


"Nalewanie" kropel wody za pomocą pipety na... mydelniczkę. Ćwiczenie dla bardzo wytrwałych dzieciaków.Odrywanie taśmy przyklejonej do blatu stolika...Cięcie nożyczkami plasteliny...


Wycinanie po śladzie...
Wszystkie wymienione wyżej zabawy ćwiczę nie tylko małą motorykę ale i skupienie uwagi, koncentrację. Uczą cierpliwości i wytrwałości a cierpliwość to bardzo ważna cecha!


Do większości zabaw użyliśmy przedmiotów, w które zaopatrzyłam się w sklepie Domowe Montessori.

https://www.sklep.domowemontessori.pl/https://mamajanka.blogspot.com/2018/09/poszkolne-2018-zbior-pomysow-i-pomocy.html

Prześlij komentarz

0 Komentarze