Odwracaj i licz do 10 - odejmowanie
Matematyka... Królowa Nauk... Zmora nie jednego ucznia. Aby nauczyć się matematyki należy ją najpierw zrozumieć. Ja od zawsze ja lubiłem, lubiłem dociekać, sama dochodzić do rozwiązania. Odkąd mam dzieci uwielbiam w nich zaszczepić miłość do tej dziedziny. 8latek połknął bakcyla, nad dziewczynkami "pracuje". My matematyki tak naprawdę się nie uczymy, my się nią bawimy. Bawimy się na pomocach, które sama im przygotowuje ale i na "gotowcach", które uważam za godne uwagi. 

Dziś właśnie będzie o jednym z nich...


Odwracaj i licz... Drewniana plansza z 10 żetonami na elastycznych sznurkach, która w ciekawy sposób poprowadzi przedszkolaka w pierwszych krokach w odejmowaniu. Zabawa w odejmowanie w zakresie 10, oparta na ramce dziesiętnej, która zdecydowanie polecam do tego typu zabaw. Polecam ponieważ dziecku pracuje się dużo wygodniej a sama nauka sprzyja wzrokowemu zapamiętywania i przybliża dziecko do nauki operowania cyframi/liczbami w pamięci. 


Zestaw poza drewniana plansza zawiera również 25 kart z zadaniami do wykonania. Każda karta na odwrocie posiada odpowiedź... rozwiązanie, które to pozwala dziecku na samokontrole.Na czym polega zabawa? 

Dziecko kładzie jedna z kart z zadaniem na planszy, odczytuje ile wiewiórka miała żołędzi w swojej dziupli, a ile zjadła. Tak, tak zjadła bo to była taka bardzo głodna wiewiórka 😉 Następnie przechodzi do działania... Odwraca tyle żołędzie ile miała wiewiórka i z powrotem zakrywa tyle ile zjadła. I tak dochodzi do wyniku, a mianowicie do tego ile żołędzie jej jeszcze pozostało na czarną godzinę. 
Taka zabawa bardzo przypadła moim przedszkolakom do gustu. Odwracają, liczą a przede wszystkim dobrze się bawią. Bo nauka przez zabawę to najlepsza forma nauki! 
Odwracaj i licz to seria plansz manipulacyjnych... Jest dodawanie, wspomniane dziś odejmowanie a także plansza do porównywania cyfr. Bardzo fajny dla dziecka sposób na naukę arytmetyki w zakresie 10.

Prześlij komentarz

0 Komentarze