Kodowanie z przedszkolakiem


W dzisiejszych czasach bardzo na topie stało się kodowanie. Swoje pierwsze kroki w kodowaniu stawiają przedszkolaki, uczniowie klas 1-3 i starsi. Osobiście bardzo mnie to cieszy bo nauka kodowania niesie za sobą samo dobro... uczy logicznego myślenie, wymaga dostrzegania i nazywania problemów oraz poszukiwania niestandardowych rozwiązań, uczy analizowania, wyciągania wniosków. Nie ma lepszej nauki niż nauka przez zabawę. Dlatego też w czeluściach internetu wyszperałam świetną pomoc w stawianiu pierwszych kroków w nauce kodowania dla moich przedszkolaków.Naucz się kodować  to seria gier, która wprowadza dzieci krok po kroku w świat kodowania.

Na serię składają się 3 zestawy - dla przedszkolaków 5-6 latków, dla uczniów klas wczesnoszkolnych 7-8 latków oraz 9-10 latków.

Każdy z zestawów to 3 różne poziomy. W naszym zestawie są to:
  • poziom 1 - dzieci odkrywają, że istnieje wiele możliwych ścieżek dla pionka
  • poziom 2 - dzieci układają kod, aby ścieżka była najkrótsza (zapis od lewej do prawej)
  • poziom 3 - dzieci kodują również najkrótszą ścieżkę, jednak kod zapisują z góry do dołu

 

Każda z serii zawiera:
  • 10 składanych plansz na 3 poziomach trudności,
  • 10 kompletów tafelków ze strzałkami,
  • 10 tafelków - pionków,
  • tekturowe koperty do przechowywania,
  • dodatkowe arkusze z tafelkami kodowymi do kopiowania.
Na czym polega zabawa?
Dzieci tworzą sekwencję poleceń dla określonego zadania, jakim jest przejście od punktu START do punktu META. W zabawie można brać udział solo bądź w parach (jedno dziecko układa sekwencje, drugie ją wykonuje).Każda plansza informuje dziecko o ilości tafelków, które musi użyć aby prawidłowo rozwiązać zadanie. Najprostszy jest poziom 1, gdyż każda plansza posiada wiele rozwiązań i jeśli dziecko zbytnio nie kombinuje to nie ma szans aby nie rozwiązało zadania.

Poziom 2 i 3 różnią się od siebie tylko tym, że w w zadaniach z poziomu 2 dzieci tworzą zapis strzałek od lewej do prawej, a te z poziomu 3 z góry na dół. W obu poziomach ścieżka ma być najkrótsza.
Dla kogo ten zestaw? Dla przedszkolaków z pewnością. Ja dodałabym jeszcze, że dla przedszkolaków, które z kodowaniem nie miały jeszcze styczności. Dzięki takiemu zestawowi będą miały okazję poćwiczyć, załapać bakcyla do kodowania. Moja 4 latka poradziła sobie z wszystkimi zadaniami bez problemu. Poradziła sobie dlatego, że niejednokrotnie ćwiczyliśmy już podobne zabawy. 5 latka wręcz śmignęła ;)

Czy polecamy? Owszem! Bardzo fajna pomoc aby zachęcić dzieciaki do nauki... nauki przez zabawę :)


Ten świetny zestaw możecie kupić na stronie sklep.educarium.pl


pomoce dydaktyczne dla szkół i przedszkoli - educarium 

Prześlij komentarz

0 Komentarze