FITS - Tetris naszych czasówJako dziecko uwielbiałam grać w tetrisa na Pegasusie... Kto z Was pamięta jeszcze taki sprzęt? Zupełnie niedawno za sprawą Wydawnictwa Egmont wspomnienia wróciły. I choć nie jest to to samo to w 100% skradło moje serce. Serce mojego 8latka również! A to chyba najlepsza rekomendacja :)


FITS to nic innego jak klocki (po 16 w czterech kolorach), plastikowe rynienki z przykrywkami, w które wkłada się plansze oraz karty... 4 karty z klockiem rozpoczynającym a także 16 kart.
Jak gramy? 
W grze może wziąć udział max. 4 osoby. Każdy z graczy otrzymuje plastikową rynienkę z przykrywką, pod którą to należy na początku każdej z czterech rund gry należy włożyć odpowiednio ponumerowaną planszę. Każdy gracz otrzymuje również swój zestaw klocków. Każdy z graczy rozpoczyna rundę od ułożenia klocka startowego... każdy gracz ma inny klocek startowy (zgodny z kartą startową). Rozgrywka polega na zapełnieniu planszy klockami, które to należy umieszczać zgodnie z tym co pokazują odkrywane karty. Gdy karta pokaże klocek startowy gracza, wtedy po prostu ten przeczekuje kolejkę. Po zakończonej rundzie każdy gracz zlicza swoje punkty, zmienia planszę w rynience i gra toczy się dalej... aż do zapełnienia planszy z numerem 4. Na końcu każdy zlicza punkty z całej gry i porównuje wynik z innymi.
Podczas zliczania punktów należy pamiętać, że każde niezasłonięte pole planszy liczy się jako punkt ujemny. Dodatkowo w każdej rundzie przyznawane są punkty według innej reguły:
  • W rundzie 1 zdobywa się punkt za każdy zapełniony rząd planszy.
  • W rundzie 2 za każde odsłonięte pole specjalne otrzymuje się od 1 do 3 punktów.
  • W rundzie 3 obok pól z punktami in plus, pojawiają się pola z punktami in minus. Pierwszych staramy się nie zasłaniać, drugie oczywiście – wskazane.
  • W rundzie 4 nie ma pól z punktami, za to na planszy pojawiają się pary symboli, każda niezasłonięta para daje 3 punkty, ale jeśli pozostanie widoczny tylko jeden symbol z pary – traci się 3 punkty.Klocki na rynience umieszcza się po pionowych torach, wypustkach dzięki którym zsuwamy klocki w dół planszy. Każdy klocek przed położeniem na planszy możemy dowolnie obracać, ale potem nie ma takiej możliwości ani obrotu, ani przesunięcia klocka w bok. Zsuwamy go po torze, aż do momenty kiedy to klocek oprze się na poprzednim. Luki, która nie jest dostępna od góry, nie jesteśmy w stanie już zapełnić.


Gra w FITS wciąga na dłuuuugo. Posunę się nawet dalej... ona uzależnia! Tak więc jeśli jako dziecko uwielbiałaś/eś grać w Tetrisa to ta gra jest dla Ciebie powrotem do dzieciństwa!

POLECAMY z czystym sumieniem :)Prześlij komentarz

0 Komentarze