Książki religijne dla dzieci


Pierwsza spowiedź i Komunia Święta naszego pierworodnego już w maju. Tak jak sądziłam... zaczęły się przygotowania... zaliczanie modlitw tzw. test wiedzy, uczestnictwo na różniejszych nabożeństwach - choć tu na szczęście ksiądz jest bardzo na "czasie" i wie, że rodzice pracują, a dzieci mają cały wachlarz zajęć pozalekcyjnych i codzienna obecność na chociażby różańcu nie wchodzi w grę. Nie ma znaczków, które dzieciaki muszą zdobywać, nie ma podpisów... przygotowania do spowiedzi i Komunii Św. odbywają się na "luzie". Jakiś czas temu pokazałam Wam dwie wspaniałe książki, które w tychże przygotowaniach nam pomagają. Wpis możecie przeczytać TUTAJ. Dziś pokażę Wam dwie kolejne książeczki z tej samej serii, które są równie wartościowe.


Październik to miesiąc różańcowy dlatego też książka ta rewelacyjnie wpisała się w nasze codzienne rozważania. W miesiącu tym wspólnie z dzieciakami w miarę możliwości staramy się codziennie odmówić dziesiątek różańca. O ile najstarsza pociecha jest w stanie skupić się już na całości, o tyle przedszkolaki wykazują maksimum skupienia jedynie na dziesiątku różańca. 

Różaniec z Maryją to wspaniała książka z rozważaniami różańcowymi napisana właśnie z myślą o najmłodszych. Książka, której narratorką jest sama Matka Boża. Maryja, jak każda mama, uczy swoje dzieci odmawiania modlitwy. Od znaku krzyża przez wszystkie 20 tajemnic różańcowych prowadzi małego czytelnika drogą swojego Syna i swoją. 

W książkach z tej serii bardzo podoba mi się schemat z jakim zostały one napisane. W książce z różańcem każda rozkładówka wygląda tak samo... jedna strona to całostronicowa ilustracja odnosząca się do tajemnicy, której rozważania znajdują się na stronie obok. Warto zwrócić uwagę, że rozważania te nie są długie, nie przytłoczą dziecka i nie zdążą znudzić.

Wspaniała książka, która z każdym rokiem będzie nabierała większego znaczenia u moich dzieci.


Druga książka jakże przydatna dla wszystkich dzieci, a w szczególności dla dzieci przygotowujących się do Pierwszej Komunii Świętej. To książka dla dzieci chcących zagłębić się w tematykę Mszy Św., zgłębić jej sens. Książka, której narratorem jest sam Jezus, to On prowadzi dziecko przez Mszę i obrzędy odnosząc się do sytuacji z własnego życia... Jestem Jezus. Czekam na ciebie i zapraszam cię na Mszę Świętą! 

Wyobraź sobie, że przychodzisz do kościoła na Mszę Świętą a tam czeka na ciebie sam Pan Jezus. Ale przecież tak właśnie mówią wszyscy, że czeka, w tabernakulum pod postacią chleba i wina i jest cały czas obecny wśród nas.
Tylko, że dziecko chciałoby inaczej, chciałoby, by Pan Jezus przywitał je w drzwiach kościoła, a potem usiadł obok w ławce i po prostu był - Pan Jezus w jasnych szatach, z uśmiechem na twarzy. W tej książce właśnie tak jest - zgodnie z pragnieniami dzieci. Pan Jezus osobiście zaprasza je na Mszę Świętą, wita, a potem jest obok i cierpliwie opowiada i tłumaczy, co dzieje się w kościele i dlaczego.

Świetny pomysł i wielkie brawa dla autora za znajdujący się na końcu książki słownik obrazkowy, który zawiera krótkie definicje poparte grafikami pozwalające dzieciom zapoznać się z trudnymi nazwami przedmiotów czy miejsc znajdujących się w Kościele. Oprócz tego dzieci znajdą tam również informacje odnośnie szat liturgicznych, a także krótki opis następujących po sobie części Mszy Świętej. Fantastyczne uzupełnienie!Prześlij komentarz

0 Komentarze