Zakodowane Święta - tabliczka mnożeniaJak co roku, tak i w tym bierzemy udział w projekcie Matematyka na Święta. Zaczynamy od zabawy z kodowaniem, ale nie byle jakim kodowaniem. Z kodowaniem, którego jeszcze u nas nie było ;)

Dziś bawimy się w kodowanie z tabliczką mnożenia w roli głównej. Kodowanie odbywa się na planszy 10x10. A jako, że świąteczny czas przed nami do odkodowania mamy różne świąteczne obrazki.


KODOWANIE NA ŚWIĘTA - tabliczka mnożenia
Chcecie poznać zasady? Poza planszą, na której odkodowujemy obrazek - plansza 10x10, mamy również karty z kodami. Każda taka karta zawiera działania na mnożenie dwóch liczb, przy czym w każdym działaniu mamy podany tylko jeden czynnik i wynik. Dziecko musi właściwie obliczyć drugi czynnik. Mając oba czynniki, sprawa nanoszenia kolorów na kartkę zdaje się banalna.


Jak się bawimy?

Wybieramy kolor, który aktualnie będziemy odkodowywać. Dla przykładu (zdjęcie poniżej) bierzemy kolor żółty. 

Mamy działanie 6x__=18
Dziecko oblicza w pamięci (bądź też pomaga sobie jakimiś pomocami jeśli jest na etapie nauki tabliczki mnożenia) brakujący czynnik. Oblicza - brakujący czynnik to 3. Teraz nanosimy kolor na plansze, a nasze pole ma współrzędne 6x3. 6 szukamy na osi pionowej, 3 na poziomej. Miejsce spotkania się obu cyfr to nasz szukany punkt.


 Proste? Pewnie, że tak!Fajny sposób na powtórkę, utrwalenie czy naukę tabliczki mnożenia. Bo nauka przez zabawę najlepsza na świecie :)

Dla chętnych na wspólną zabawę przygotowałam plik do pobrania...


Pobierajcie, drukujcie i bawcie się dobrze :)

Matematyka na Święta

Prześlij komentarz

0 Komentarze