Ćwiczymy pisanie z WIR

 Rok szkolny w pełni. Mija nam on zupełni inaczej niż w poprzednich latach. Zrezygnowaliśmy bowiem z codziennej gonitwy nie tylko tej porannej ale i popołudniowej. Uczymy się swoim tempem, bez pośpiechu, złości i frustracji. A w zdobywaniu wiedzy pomagają nam świetne książki. Dziś pokażę Wam książki, z którymi moje pierwszoklasistki ćwiczą pisanie.


Długo poszukiwałam "gotowców", zeszytów ćwiczeń, w których nauka pisania nie będzie opierała się na pisaniu poszczególnych literek pojedynczo, w izolacji. Znalazłam Ćwiczenia sylabowe - Czytanie i pisanie Wydawnictwa WIR.

Ćwiczenia sylabowe - Czytanie i pisanie to zestaw trzech ćwiczeń, w których nauka pisania opiera się na metodzie sylabowej. Dzieci poznają kolejne głoski (w kolejności zgodnej z zastosowaną w podręczniku „Nasz Elementarz”). wyłącznie w sylabach. Podczas czytania i zapisywania sylab uruchamiają się wzorce wzrokowo-ruchowe, które ułatwiają zapamiętywanie i sprzyjają szybszej nauce.

Poza ćwiczeniami w pisaniu poszczególnych sylab, książeczki zawierają ćwiczenia, w których dziecko poćwiczy pisanie wyrazów a w dalszej kolejności zdań. Teksty zredagowane są jedynie w oparciu o te głoski, które dziecko już poznało – treść jest zatem zrozumiała dla każdego dziecka, co pozytywnie wpływa na przebieg nauki i samoocenę dziecka. Poziom trudności tekstów wraz z kolejną częścią ćwiczeń stopniowo wzrasta. Dzieci uczą się czytania ze zrozumieniem oraz odszukiwania potrzebnych informacji.
O ile zadania w zeszycie ćwiczeń 1 są mało zróżnicowane o tyle kolejna część wygląda dużo bardziej zachęcająco (przynajmniej jeśli chodzi o moje dziecko). Wprowadzono zadnia z elementami zabawy oraz możliwością twórczych działań przez dziecko. Dzięki temu nauka pisania i czytania jest dla dziecka nie tylko pracą, ale i ogromną przyjemnością. Czuję, że Kubek polubi tą część ale póki co pracujemy nad pierwszą :)
Ćwiczenia sylabowe - czytanie i pisanie to najlepsze książki do nauki pisania jakie do tej pory spotkałam.Inną równie fajną propozycją są karty pracy - SYLABY I ZDANIA DO PISANIA - KARTY PRACY DLA KLASY 1.

80 kart pracy podzielonych na cztery poziomy:

- sylaby otwarte - dziecko ćwiczy pisanie sylab otwartych, wyrazów dwusylabowych, a także prostych zdań dwu lub trzywyrazowych.

- sylaby otwarte i zamknięte - dziecko ćwiczy pisanie coraz trudniejszej formy zdań, zdań zbudowanych z sylab otwartych i zamkniętych.

- trudne głoski języka polskiego - karty pracy z tej części zawierają trudne głoski języka polskiego „sz”, „ż”, „rz”, „h”, „ch”, „ł”, „c/dz”, „ś”, „ź”, „ć”, „ć”/„dź”, ”ń” oraz sylaby i zdania ze spółgłoskami zmiękczonymi p`, b`, m`, f`, w`.

- zdania do podyktowania
Karty pracy zostały opracowane w prostej i zrozumiałej dla dzieci formie. Dzieci mogą odczytywać sylaby, pisać je czy słuchać ustnych poleceń jak również pisać z pamięci.


Wszystkie karty spięte są ze sobą ale bez problemowo można wyciągnąć z nich tą która akurat w danym momencie nas interesuje. Ja mając dwie pierwszoklasistki i chcąc aby pomoc posłużyła nam troszkę dłużej niż tylko do jednokrotnego użytku, karty pracy kseruję :)


POLECAMY obie pomoce :) W naszej domowej edukacji sprawdzają się idealnie.

Prześlij komentarz

0 Komentarze