KALENDARZ WIELKOPOSTNY Wyd. Promic

 

 

 

 

O ile na czas Adwentu książek dla dzieci jest od groma, o tyle na czas Wielkiego Postu ciekawych książek jest jak na lekarstwo. Co prawda czas przygotowań do Świąt Wielkanocnych za nami, ale dopiero dziś znalazłam chwilkę aby przedstawić Wam świetną książkę, która towarzyszyła nam każdego dnia w tym czasie. Jedyny taki kalendarz na rynku, w którym ani baranki, ani kurczaki czy pisanki nie wiodą głównego prymu, a ukazana została prawdziwa istota Wielkiego Postu i świąt Wielkiej Nocy.

KALENDARZ WIELKOPOSTNY Wyd. Promic

Pięknie wydana książka, która  pomoże zarówno tym najmłodszym dzieciom jak i tym nieco starszym zrozumieć w jaki sposób należy przygotować się do Świąt Wielkanocy. Myślę, że i nie jeden dorosły skorzysta na tej lekturze, coś sobie dzięki niej uświadomi albo odkryje to o czym już zapomniał.
 
40 dniowa wyprawa przez kolejne wydarzenia, nabożeństwa, zwyczaje wielkopostne, zbliżająca nas każdego dnia do najistotniejszego wydarzenia w życiu każdego katolika, zmartwychwstawania Jezusa, które obmyło nas wszystkich z grzechów. To zdecydowania jedna z tych książek, dzięki której bardziej świadomie mogą nasze dzieci przeżyć 40 dniowy okres przygotowań do Zmartwychwstania Pańskiego.
 

Każdy rozdział ujęty jest w formie krótkich historii z życia pewnej sympatycznej rodziny... mama, tata, czteroletnia Małgosia i dwuletni Pawełek. Małgosia to dziewczynka bardzo rezolutna, dociekliwa, chłonąca wszystko co się dzieje wokół niej. Rodzice Małgosi są niezwykle cierpliwi, rzeczowi, kochający i mają wielki szacunek do tych małych ludzi, odpowiadają na każde zadane przez dzieci pytanie.

O ile adwentowa wersja kalendarza była lekka i przyjemna, o tyle wielkopostna już nie jest ani prosta, ani lekka, ani przyjemna. Śmierć, ból, droga krzyżowa, niesprawiedliwość, zmartwychwstanie... to trudne tematy. I choć dzieci są różne - jedne takie tematy przyjmują lżej, inne przeżywają je bardzo mocno to autorka pozostawia nam jednak wybór czy dopowiemy więcej, czy wytłumaczymy pełniej.

Mamy tu 20 opowiadań, bardzo ciepłych, empatycznych i mądrych. Każde z opowiadań zakończone jest cytatem z Biblii, odnośnikami do dodatkowej lektury jeżeli mamy starsze dzieci na pokładzie. Każde opowiadanie to również dodatkowa okazja do rozmowy z dzieckiem na temat przeczytanego właśnie opowiadania, a pomocne w tym będą zamieszczone na końcu każdego z nich pytania.

O czym przeczytamy? Czym jest Wilki Post, modlitwa, jałmużna, Popielec, rekolekcje,  nabożeństwo Drogi Krzyżowej i wiele wiele innych elementów tworzących to wielkie oczekiwanie. 

Książka zachwyciła mnie również oprawą graficzną... mamy tu przyjemne dla oka, ciepłe i bardzo klimatyczne ilustracje. Bez wątpienia spodobają się one również najmłodszym.

 
Świetny pomysł na umieszczenie w książce słownika trudnych i niezrozumiałych dla dzieci wyrazów. Zdecydowanie ułatwi on rodzicom wyjaśnienie swoim dzieciom ich znaczenia.
  

Książka ta to wspaniały pomysł i uważam, że dzięki niej zdecydowanie lepiej przeżyliśmy czas Wielkiego Postu. Wszyscy razem! Rodzinnie!


 

KALENDARZ WIELKOPOSTNY Wyd. Promic


 

Prześlij komentarz

0 Komentarze