Matematyczny wyścig jeży - Rodzinna MATEMATYKA
Matematyka jest piękna, a połączona z zabawą daje najlepsze rezultaty. Wiem, bo sprawdzam to codziennie na moich dzieciach :) Sprawdzony sposób, aby dzieciaki wprowadzić w świat królowej nauk... zachęcić, zaciekawić, a nie zniechęcić. 
 
Dzisiejsza dawka matematyki będzie opierać się na wyścigu... jeży. Przygotowałam kartę pracy z jeżami w roli głównej, dwie kostki do gry, czerwony mazak.


Zabawa polega na rzucie obiema kostkami na raz. Dziecko zlicza oczka, dodaje je do siebie i koloruje jabłko przy właściwym jeżu. Całą zabawę wygra jeż, który jako pierwszy dojdzie do mety. Zabawa ma na celu ćwiczenie dodawania w zakresie 12. Warto przed zabawą zadać dziecku kilka pytań... który jeż według niego ma największe szanse na wygraną? Czy wszystkie jeże wystartują w wyścigu? A może jednak któryś z nich nie poruszy się ani raz? Jaka liczba oczek powinna wypaść na kostkach aby poruszył się jeż z numerem 1, 2, 3 itd?


Nasza zabawa pochodzi z rewelacyjnej książki RODZINNA MATEMATYKA! Książka pełna pomysłów na to aby zachęcić dzieci do zabawy matematyką, aby pokazać im, że matematyka wcale nie jest taka zła jak wszyscy myślą (a nawet mówią), że matematykę da się polubić. Nie ma tu klasycznych zadań z tekstem. Ta książka nie nauczy dodawania, odejmowania czy mnożenia. Zadania w niej umieszczone to przede wszystkim zadania ćwiczące czytanie ze zrozumieniem, spostrzegawczość, analizowanie, porządkowanie i logiczne myślenie.
Nie jest to książka, którą dasz dziecku rzucając hasło... masz, ucz się. To książka do wspólnej zabawy z dzieckiem. To od nas w dużej mierze zależy w jaki sposób i czy w ogóle pokażemy naszym dzieciom, że matematyka na prawdę może być fajna. Z książką tą nie uczymy się regułek. Tu się bawimy... patyczki, domino, guziki. Moim zdanie tego bardzo brakuje dzieciakom w szkołach.

Zakochałam się w tej książce od pierwszej strony. Ja widzę w niej ogromny potencjał i ogrom możliwości na zabawę z moimi dziećmi.


POLECAMY wszystkim miłośnikom matematyki i nie tylko!!

Rodzinna matematyka. Łamigłówki, które rozwijają i bawią.

 

Prześlij komentarz

0 Komentarze