Ja i moje emocje

 

Uczucia to bardzo poważna sprawa ;) Każdy z nas je ma. Nieważne czy negatywne, czy pozytywne – zawsze w znacznym stopniu oddziałują na nasze zachowanie i relacje z innymi osobami. Nie ważne czy dorosły czy dziecko. Dzieci maja o tyle trudniej, że nie wszystko rozumieją. W jaki sposób rozmawiać z dziećmi o uczuciach, w jaki sposób im tłumaczyć, pomóc zrozumieć? Najlepszym sposobem są książki.

A my bardzo lubimy "mądre" książeczki, które pozwalają dzieciom zrozumieć emocje.


Ja i moje emocje to właśnie seria książek... o emocjach i uczuciach dla dzieci w wieku przedszkolnym, dla rodziców pragnących pomóc swoim dzieciom w zrozumieniu siebie i świata. Książki, które dają dzieciom i dorosłym wiele przystępnych wskazówek, jak radzić sobie w trudnych sytuacjach, zarówno tych codziennych, jak i niecodziennych. Razem z małymi bohaterami uczą rozpoznawać emocje, oswajać się z nimi i nawiązywać relacje z innymi ludźmi. Każda rozkładówka w książce to duża ilustracja i zaledwie 2-3 zdania tekstu, które opisują jakiś stan psychiczny, różne zachowania związane z tymi uczuciami. 


Na początek bardzo ważna książka, którą powinno znać każde dziecko. Jak odmawiać innym, czyli książka o ostrożności i zaufaniu. Wszyscy doskonale zdajemy sobie sprawę z tego żeby nauczyć nasze dzieci aby umiały powiedzieć... Ale ja cię nie znam i nigdzie z tobą nie pójdę! To bardzo ważne zdanie. Każde dziecko powinno je znać! Każde dziecko powinno wiedzieć, kiedy należy je wypowiedzieć. Główna bohaterka wie, ponieważ mama przygotowała jej wcześniej listę osób, z którymi może iść nie pytając o zgodę ani mamy ani taty oraz wie, że z nikim innym bez zgody rodziców iść nie może. Warto zrobić taką listę naszym dzieciom! Pewnego dnia dziewczynka czeka pod szkołą aż ktoś ją odbierze. Wiele osób chce jej pomóc ale za każdym razem, gdy ktoś do niej podchodzi, przeprowadza w głowie małą analizę. Zaczepiają ją osoby, które już kiedyś widziała... sąsiadka, znajomy mamy. Są też takie osoby, które zna z imienia i nazwiska ale czy tak naprawdę je zna? Wszystkie osoby są miłe, bardzo sympatyczne i budzą zaufanie. Dziewczynka jednak wybrała chłopaka w skórzanej kurtce z kolczykami w uszach i to z nim postanowiła wrócić do domu. Dlaczego? Kim był? Dlaczego mu zaufała?

Choroby są częścią naszego życia. I chociaż nikt z nas chorować nie chce to jednak życie lubi płatać różne figle. Chorować możemy na różne choroby... od bólu brzuch czy ucha, przez przeziębienie, ospę aż po coś poważniejszego np. nowotwór. Książka ta w zrozumiały i empatyczny sposób przedstawia bardzo różne doświadczenia młodych bohaterów i stwarza doskonałą okazję do szczerej rozmowy o chorobach, ich skutkach i przede wszystkim o radzeniu sobie w sytuacjach, gdy dotkną one nas i naszych bliskich. Poza tym autorka uświadamia czytelnikom, że zdrowe odżywianie przyczynia się znacząco do tego, że chorować będziemy znacznie mniej.

Czy smutek może wiązać się z płaczem? Strach z próbą ukrycia się, a złość z krzykiem? Dlaczego nie? Książka o akceptacji uczyć, w której pokazano właśnie te podstawowe jak strach, złość, zazdrość, radość czy smutek i sposoby jak możemy reagować podczas przeżywania którejś z nich, jak sobie z nimi poradzić, a także jak może na nie reagować otoczenie.


POLECAMY :)


*wpis powstał we współpracy z Wyd. Jedność

Prześlij komentarz

0 Komentarze