Pomniki historii - niesamowita książa

 

Pomnik Historii to jedna z pięciu form ochrony zabytków, oprócz znaczenia dla polskiego dziedzictwa kulturalnego, powinien wyróżniać się m.in. znaczeniem ponadregionalnym, dużymi wartościami historycznymi, naukowymi i artystycznymi, być utrwalony w świadomości społecznej i stanowić źródło inspiracji dla kolejnych pokoleń.

Takich miejsc w Polsce mamy aż 117! Wiedzieliście o tym? Wszystkie te miejsca zostały zebrane w jednym miejscu i w niesamowity sposób zaprezentowane.


Starówka Krakowa, Gdańska i Warszawy, Zamek w Malborku, kopalnia soli w Wieliczce to bez wątpienia najpopularniejsze najbardziej cenione zarówno przez nas Polaków jak i zagranicznych turystów miejsca w Polsce. Poza nimi znajdziemy tu również zabytki mniej znane wśród czołowych atrakcji Polski... rekonstrukcję grodu w Biskupinie, pałac w Kozłówce, najstarsze opactwa czy malownicze zamki, pola bitwy pod Grunwaldem, Racławicami i na Westerplatte, kanały Augustowski i Elbląski, ale perły polskiego krajobrazu kulturowego, jak most żelazny w Ozimku, radiostacja w Gliwicach, drewniane kościoły w Orawce, Szalowej i wiele innych.

117 pomników historii okraszonych ciekawymi opisami, po przeczytaniu których czytelnik ma ochotę przyjrzeć się im z bliska w realu. Dodatkowo blisko 500 przepięknie wykonanych fotografii, których widok sprawia, że czytelnik najchętniej wsiadłby w auto i z marszu odwiedził pomnik za pomnikiem. 

Wszystkie pomniki zostały zlokalizowany na wspólnej mapie, co zdecydowanie ułatwia nam namierzenie danego pomnika w terenie. Dodatkowo przy każdym z opisywanych obiektów zamieszczona została schematyczna mapa Polski z zaznaczoną jego lokalizacją. W książce autorka zastosowała kolejność alfabetyczną nazw miejscowości, w której dany obiekt się znajduje (od Kanału Augustowskiego do XIX-wiecznej osady fabrycznej w Żyrardowie).
Wspaniała pozycja, która zachęci czytelnika nie tylko do poznawania naszej Ojczyzny, ale z pewnością zachęci do odkrywania jej najpiękniejszych zakątków przez podróżowanie. Właśnie zabieramy się za tworzenie listy pomników, które znajdują się w naszym sąsiedztwie. Gdy wszystkie je "odhaczymy" zaczniemy dłuższe podróże :) Nasz kraj jest piękny! 
Prześlij komentarz

0 Komentarze