Pomyśl Ułóż Sprawdź

Jakiś czas temu przedstawiłam Wam jedną z zabawek jaką wygraliśmy w kreatywnym konkursie... drążki edukacyjne Epideixis, dziś chciałabym przedstawić Wam kolejną zabawkę tej firmy (również wygrana ;-)).

PUS czyli Pomyśl Ułóż Sprawdź


Co to takiego?

 PUS to zamykane pudełeczko z plastiku, w którym znajduje się 12 ponumerowanych klocków tzw. zestaw kontrolny.
Klocki te stanowią pełny zestaw z książeczkami z serii PUS a dlaczego? Za chwilkę się tego dowiecie!


Z pewnością nie jeden z Was rzuci hasło... też mi zabawka! Przyznam się, że ja jej chyba wcześniej nie znałam a zabawka ta powstała ładnych kilka lat temu.
Na pierwszy rzut oka nie zrobiła na mnie jakiegoś większego wrażenia ale... gdy zaczęliśmy z Kubą naszą przygodę z nią zmieniam zdanie!

Zabawa PUS'ami to genialna sprawa... dziecko uczy się samokontroli, uczy się bawiąc! Uczy się wytrwałości i samodzielności. Co prawda ja mojemu Kubie jeszcze pomagam w zabawie ale już widzę postępy jakie Kubuś zrobił po kilku dniach... już nie wymaga tak znacznej mojej uwagi podczas zabawy nimi.
PUS przeznaczony jest dla dzieci w wieku 4-12lat.
Kuba jeszcze nie ma 4 lat a doskonale sobie z nimi radzi, pomimo, że nie zna jeszcze dobrze cyferek.

Jak wyżej wspomniałam same klocki nic nie znaczą. Do zabawy potrzebujemy książeczek... książeczek z ćwiczeniami dostosowanymi poziomem do wieku dziecka. Tak więc zestaw kontrolny rośnie wraz z dzieckiem. Do wyboru mamy już ponad 100 książeczek a ich ilość rośnie z każdym rokiem.

Jak zatem bawić się PUS'ami?

Na początek przekładamy do górnej części pudełka klocki zgodnie z numeracją...


Wybieramy książeczkę Gutek i Balbina 1 - Świat wokół nas. Zasady bezpieczeństwa na drodze.
Z książeczką tą dzieci poznają kolory i kształty, znaki drogowe, poznają środki transportu i uczą się rozróżniania kształtów znaków drogowych, uczą się właściwego postępowania na drodze i nie tylko a wszystko na zasadzie zabawy.

Zabawę zaczęliśmy od ćwiczenia poznajemy środki transportu - takie wybrał sobie Kubuś.


Zadanie polega na odszukaniu wśród obrazków znajdujących się w dolnej stronie książeczki środka transportu pokazanego na konkretnym obrazku w górnej części książeczki.


I tak... bierzemy klocek o numerze 2, patrzymy jaki środek transportu jest na obrazku numer 2... widzimy kolejkę górską... szukamy jej więc na stronie poniżej.


Gdy odnajdziemy odpowiedni obrazek, patrzymy jaki numerek widnieje przy znalezionym obrazku...


I jest 8! Głośno synkowi mówię jaka to cyferka, po kilkukrotnym jej usłyszeniu i zobaczeniu na pewno ją zapamięta. Następnie Kuba odnajdując na pudełeczku cyferkę 8 w dolnej części pudełka, kładzie na niej trzymany w rączce klocek.


I nawet nie znając cyferek dziecko jest w stanie sobie poradzić z tą zabawą porównując cyferki z klocka, książki i pudełeczka!

Ten sam schemat powtarzamy do momentu ułożenia wszystkich klocków w odpowiednie miejsce.


Gdy wszystkie klocki zostaną ułożone, zamykamy pudełko... odwracamy na drugą stronę...


 i otwieramy...


Naszym oczom ukazuje się kolorowy wzór, który porównujemy ze wzorem w książce. Jeżeli oba wzory są identyczne, świadczy to o tym iż poprawnie rozwiązaliśmy całe ćwiczenie! Jeżeli coś się nie zgadza, wyjmujemy klocki które są źle ułożone, zamykamy pudełko, odwracamy, otwieramy i poprawiamy źle wykonane zadanie.

Kuba z wielkim zainteresowaniem układał kolejne ćwiczenia a wiecie dlaczego? Za każdym razem był ciekawy czy wzór z pudełeczka będzie zgadzał się z tym z książki... radość i satysfakcja dziecka z poprawnie wykonanego zadania ogromna!

Inne ćwiczenie z tej książeczki polegało na odnalezieniu odpowiedniego cienia do danej postaci.

 

 Radość za każdym razem z poprawnie wykonanego ćwiczenia taka sama!


W naszym póki co malutkim zbiorze książeczek posiadamy jeszcze bardzo fajną książeczkę do nauki literek Abecadło. W książeczce tej możemy znaleźć ćwiczenia dla dzieci dopiero uczących się literek takie jak znalezienie takiej samej literki, wybranie ze zbioru literek takiej która nie pasuje, jak również ćwiczenia dla dzieci już troszkę starszych takie jak znalezienie obrazka/przedmiotu zaczynającego się na konkretną literkę.
Kubuś jako dopiero zaczynający swoją przygodę z literkami bawił się w szukanie takich samych literek.


Po nauce literek możemy wziąć się za naukę cyferek z książeczką Dreptuś Matematyk 1 - Matematyka na starcie


 Z książeczką tą dzieciaki uczą się podstaw matematyki... nabywają umiejętność porównywania która liczba jest większa/mniejsza, wykonują proste działania na dodawanie czy odejmowanie, szukają właściwej liczby w ciągu liczb malejących i rosnących, tematyka zbiorów nie jest dzieciakom obca. Z ćwiczeniami z tej książeczki mój 3,5latek sobie śmiało radzi!


Z książeczką Gutek i Balbina 1 - Świat wokół nas. Zasady bezpieczeństwa na drodze dzieci poznają kolory i kształty, znaki drogowe, poznają środki transportu i uczą się rozróżniania kształtów znaków drogowych, uczą się właściwego postępowania na drodze i nie tylko a wszystko na zasadzie zabawy.


 Nie będę opisywać wszystkich książeczek po kolei bo post stanie się dłuuuugi i nudny.
My książeczek mamy kilka ale już wiem, że jak je przerobimy po kilka/kilkanaście razy i młodemu wreszcie się znudzą to zakupimy nowe!
Myślę, że warto pokusić się i taki PUS'owski zestaw zakupić lub wygrać w jakimś konkursie :P
 Ja gdyby nie wygrana w konkursie to nawet bym o nim nie wiedziała ;-)
Także czasami warto brać udział w konkursach... podwójna korzyść!


Zestaw kontrolny PUS i książeczki możecie kupić na stronie wydawnictwa EPIDEIXIS
 Cena zestawu kontrolnego 34 PLN, książeczki niecałe 13 PLN/sztukę.

Za niedługo Dzień Dziecka! Może warto pomyśleć o takim zestawie dla Waszych pociech?
Można podsunąć ten pomysł babci, dziadkowi, cioci czy wujkowi, którzy to często pytają co kupić dziecku... znam to z własnego doświadczenia :P
W każdym razie ja POLECAM!
Mój Kubek najchętniej bawiłby się nimi codziennie!


Powyższe opinie są moimi opiniami i nie każdy musi się z nimi zgadzać :P

Prześlij komentarz

0 Komentarze