Czytam Mamie i Tacie

Pierwsza samodzielnie przeczytana książka przez Kubę. Tak tak nie umiemy jeszcze literek ale zaczynamy czytać... czytamy wspólnie z Wydawnictwem Metody Krakowskiej.

Kuba za rok jako sześciolatek a właściwie jako pięciolatek (bo tyle będzie jeszcze miał we wrześniu 2016) będzie musiał iść do pierwszej klasy. Postanowiłam już teraz małymi krokami przygotowywać go na ten boom, nie rzucać go na głęboką wodę ale bez szkolnego przymusu a zarazem za pomocą spontanicznego działania i chęci odkrywania czegoś nowego wprowadzać go w świat nauki czytania, rozpoznawania sylab i literek. Teraz robi to chętnie bo nie musi! Później dojdzie stres i presja czasu... bo inne dzieci już umieją a on nie... dlatego chcąc tego uniknąć rozpoczynamy już dziś...

Na pierwszy ogień wzięliśmy książeczkę z serii Czytam Mamie i Tacie "Na wsi".


Książeczka "Na Wsi" została przygotowana zgodnie z założeniami Symultaniczno-Sekwencyjnej Nauki Czytania
 Istotnym walorem jest nie tylko użycie bezszeryfowej czcionki, z - charakterystyczną dla metody - kropką nad samogłoską i, ale także zastosowanie białych liter na czarnym polu.  Biały druk na silnie kontrastowym tle umożliwia małym dzieciom koncentrację na tekście oraz ułatwia zapamiętywanie. Piękne zdjęcia zwierząt w naturalnym otoczeniu kształtują wiedzę o świecie i poczucie estetyki.


Kuba najpierw powtarzał odczytywane przez nas rodziców czy też dziadków wyrażenia dźwiękonaśladowcze, potem wskazywał odpowiedni podpis, aż wreszcie samodzielnie odczytuje tekst. Kuba do samodzielnego odczytywania teksu doszedł w kilka dni. Ja jestem pod wrażeniem bo byłam przekonana, że zajmie mu to dużo więcej czasu. Teraz Kuba czyta Oli :)Do książeczki dołączone są karty zwierząt i osobne karty z podpisami wyrażeń dźwiękonaśladowczych.


Aby uatrakcyjnić naukę czytania bawiliśmy się na różne sposoby... tak żeby nie było nudno.

1.
Rozkładamy na stole/łóżku czy czym tam chcecie kartę z obrazkami i trzema kartami z podpisami. Zadaniem dziecka jest prawidłowe dopasowanie podpisu do obrazku.


Sami sprawdźcie jak idzie Kubie tutaj.

2.
 Tym razem rozkładamy przykładowo 5 kart z obrazkami i 5 kart z podpisami im odpowiadającymi. Karty z podpisami układamy w przypadkowej kolejności. Dziecko stara się dopasować podpisy do kart z obrazkami.


A tutaj czyta Kubuś - klik.

3.
Rozkładamy wszystkie podpisy stole/łóżku. Karty z obrazkami układamy na stosie obrazkami do dołu. Po kolei odkrywamy obrazek, dziecko głośno mówi co widzi na obrazku i dopasowuje obrazek do podpisu. Po prawidłowym dobraniu obrazku do podpisu, odkrywamy kolejny obrazek.


Mała powtórka Kubusia przed snem - klik.

4.
Zabawa odwrotna do poprzedniej... rozkładamy wszystkie karty z obrazkami a karty z podpisami układamy na stosie podpisami do dołu. Odkrywamy kartę z podpisem a dziecko odczytuje umieszczone na niej wyrażenie i dopasowuje do karty z obrazkiem. Po odkryciu i dopasowaniu jednej, odkrywamy kolejną i kolejną...


Czytamy z Kubusiem... klik.

5.
Zabawa w coś tu nie pasuje. Zabawa polega na sprawdzeniu czy aby na pewno mama dobrze podpisała dane obrazki. Jeśli nie to dziecko stara się poprawić mamę.


Kubuś Detektyw... klik.

6.
Memory... układamy zarówno karty z obrazkami jak i podpisami obrazkami i podpisami do dołu. Gramy jak w prawdziwe memory... odkrywając jedną kartę z obrazkiem i jedną z podpisem. W momencie odkrycia podpisu pasującego do obrazka gracz zdobywa punkt. Kto zdobędzie więcej punktów wygrywa!
Ulubiona zabawa Kuby :)Z Olusią z kolei czytamy wspólnie, oglądamy obrazki, dopasowujemy kartoniki z obrazkami do obrazka w książce, nazywamy i naśladujemy  zwierzaki. Wszystko to w przyszłości zaowocuje samodzielnym czytaniem.


W swojej kolekcji mamy jeszcze dwie książeczki z tej serii... "W lesie i na łące" oraz "Pojazdy"


Od dziś zaczynamy naszą przygodą ze zwierzątkami w lesie i na łące.

Nasze książeczki możecie znaleźć tutaj.

 Serdecznie polecamy!A dla wszystkich zainteresowanych przedstawioną przez nas pomocą dydaktyczną zapraszamy do odwiedzenia sklepu Centrum Metody Krakowskiej. Specjalnie dla Was przygotowana została promocja... kupon rabatowy 15% na cały ofertę dla pierwszych 10 osób, które zdecydują się na skorzystanie z kuponu.
Oto i on: 085f77733353 (ważny do końca kwietnia)
Powyższe opinie są moimi opiniami i nie każdy musi się z nimi zgadzać :P  

Prześlij komentarz

0 Komentarze