Układanki sylabowe gwarancją udanej nauki

To nic, że wakacje... w ciągu roku szkolnego nie mamy jak... bo po przedszkolu Kubuś zmęczony i już nie ma ochoty na naukę. Dlatego korzystamy z wakacji, z tego, że jesteśmy w domu. Bawimy się i uczymy, uczymy przez zabawę.
Tym razem uczymy się z pomocą układanek... Moich układanek wydawnictwa WiR.

nauka czytania

Zestaw zapakowany w solidną, tekturową teczkę na rzepy.
 W skład zestawu  wchodzą obrazki - rzeczowniki z otoczenia dziecka  (lody, lala, buty itp), podpisy do czytania globalnego, obrazek + podpis i sylaby.
Do zestawu dołączono obszerną instrukcję obsługi, w której opisane są też poszczególne etapy nauki czytania "w pigułce". Pomoc fajna, jest bazą, inspiracją do tworzenia podobnych pomocy hand made.

Wszystkich części Moich układanek jest 4.
Pierwszy z nich zawiera wyrazy zbudowane z dwóch sylab otwartych (zakończonych na samogłoskę). Tak skonstruowane sylaby są dla dzieci uczących się czytać najłatwiejsze dla percepcji poprzez analizator wzrokowy i słuchowy.

W uczeniu symultaniczno-sekwencyjnej nauce czytania ważna jest wielokrotność ćwiczeń oraz ciągłe powtarzanie. Moje układanki są idealnym dopełnieniem w naszej codziennej nauce.

Moje układanki to nie tylko układanki. Z zestawem można ćwiczyć na kilka sposobów...

1. Wprowadzanie wyrazów w formie globalnej.
Rozkładamy wybrane z zestawu obrazki i podpisy a dziecka zadaniem jest prawidłowe dobieranie podpisu do obrazka.


 Dziecko może samodzielnie sprawdzić poprawność wykonanego zadania odwracając kartoniki.


 Inna wersja zabawy... rozkładamy kartoniki z podpisami i kolejno dajemy dziecku po jednym kartoniku z obrazkiem. Dziecko kładzie obrazek pod odpowiednim napisem.


Można również rozłożyć kartoniki z obrazkami, jeden kartonik z podpisem i prosić dziecko o wskazanie obrazka zgodnie z tym co jest napisane.


Zabaw na ćwiczenie czytania globalnego jest wiele tak więc dziecku się nie nudzi. Jednego dnia można wykorzystać jeden sposób innego kolejny. Mamy różnorodność.

2. Składanie obrazka z podpisem sylabowym.
Nie chodzi tylko o złożenie obrazka, ale i o zwrócenie uwagi na sylaby napisane poniżej. Po złożeniu obrazka wspólnie odczytujemy sylaby.


3. Składanie wyrazów z sylab i podpisywanie nimi obrazków. 
 Na początku rozkładamy dziecku konkretne sylaby ale ułożone w sposób przypadkowy. Wspólnie je odczytujemy i prosimy dziecko o prawidłowe ich ułożenie.


 Gdy ten etap opanujemy przechodzimy do ćwiczeń bardziej skomplikowanych. Rozkładamy kilka obrazków i odpowiednią ilość sylab.


Odczytujemy z dzieckiem po kolei sylaby.


Na końcu układamy.


Kubie bardzo podobają się zabawy z Moje układanki. Na pewno w miarę nauki wyposażymy się w ich kolejne części :)

Moje układanki do kupienia na czytam.pl.

Księgarnia internetowa Czytam.pl

W księgarni internetowej czytam.pl znajduje się ponad 120 tysięcy produktów o różnorodnej tematyce... na pewno każdy znajdzie w niej coś dla siebie.

Prześlij komentarz

0 Komentarze