Ćwiczenia wnioskowane przez analogię

Dziś kolejna z cudownych pomocy które możemy Wam zaprezentować dzięki
Centrum Metody KrakowskiejWnioskowanie przez analogię to wcale nie jest prosta sprawa.

Dziecko musi dostrzec relacje jaka zachodzi pomiędzy obrazkami, dostrzec różnice, przeanalizować co widzi i odkryć jak można to połączyć a na końcu wykorzystać to w odnalezieniu właściwej odpowiedzi.

Zdarza się, że Kubuś bez zastanowienia wybiera obrazek, który jako pierwszy skojarzy mu się z danym elementem. Wtedy to muszę lekko go naprowadzić na właściwy tok myślenia. Dlatego też każdą kartę dokładnie omawiamy aby uczyć się werbalizacji myśli i ładnych pełnych wypowiedzi.

Ćwiczenia wnioskowania przez analogięZestaw zawiera 16 tablic.Każda tablica to duża karta zawierająca 3 analogie w tym jedną nie pełna oraz trzy kartoniki z obrazkami spośród których należy wybrać ten pasujący.Każda tablica kieruje się konkretną zasadą wedle której są poukładane obrazki, na podstawie dwóch par dziecka zadaniem jest uzupełnienie trzeciej pary i ułożenie w pustym kwadraciku odpowiedniego obrazka.

Tablice różnią się trudnością. Z niektórymi Kubuś pierwotnie miał problem ale tylko pierwotnie... pamięć to on ma doskonałą więc kolejnym razem doskonale wiedział który obrazek ma położyć.

Myślenie przez analogie wymaga od dziecka:
⁃ dostrzeżenia relacji,
⁃ dostrzeżenia różnic,
⁃ dokonania analizy,
⁃ odkrycia reguły,
⁃ wykorzystania reguły.

Po kilku zabawach Kubuś opanował ćwiczenia wnioskowania przez analogię do perfekcji.

Teraz przyszła pora na Olusię :)

POLECAMY GORĄCO ponieważ Wnioskowanie przez analogie to kolejna pomoc, która w dużej mierze opiera się na zdobytym doświadczeniu, przy analizowaniu z dzieckiem kart jak na dłoni widać w jakie rejony wiedzy jeszcze dziecko nie zaglądało a jakie ma już opanowane.

Prześlij komentarz

0 Komentarze