Super farmer farmę miał... ija, ija, ooo...

Czy jest ktoś, kto nie zna gry Super Farmer? Ja pamiętam ją jeszcze z dzieciństwa. Gra, w której każdy jest farmerem... farmerem, który próbuje wyhodować w swoim gospodarstwie prawdziwe stado zwierząt... co najmniej po jednym ze zwierząt z każdego rodzaju. Ale farmer musi uważać, bowiem w okolicy grasuje lis i wilk. Zwierzęta, które hoduje farmer mogą stać się ich łupem. Ten farmer, któremu uda się wyhodować całe stado zostaje SUPER FARMEREM.


W skład gry wchodzi:
- 2 różne dwunastościenne kostki
- 128 żetonów z ilustracjami zwierząt: 60 królików, 24 owce, 20 świń, 12 krów, 6 koni, 4 małe psy, 2 duże psy
- instrukcja


Gra przeznaczona jest dla dzieci od 6 roku życia ale mój 5 latek całkiem całkiem sobie radzi. W grze może brać udział od 2 do 4 graczy. Gra ta przeznaczona jest dla wszystkich, którzy potrafią już liczyć a podstawy mnożenia i dzielenia nie są im obce. Choć nie do końca bowiem jest ona idealna również dla dzieci, które chcą się uczyć matematyki. Zdecydowana większość gry to jednak szczęście (a raczej brak pecha), a druga to umiejętność przewidywania/wyliczenia i w odpowiednim momencie zakupienia sobie odpowiedniego psa.


Na początku gry każdy z graczy otrzymuje po 1 króliku a wszystkie pozostałe zwierzęta znajdują się w stadzie głównym w pudełku.


Króliki są najbardziej chodliwym zwierzakiem i najczęściej wypadają na kostce. Kolejne zwierzęta zdobywa się przy pomocy rzutów kostką.

Kiedy na obu kostkach wypadnie to samo zwierz, to gracz zdobywa ze stada głównego jedną sztukę tego zwierzęcia do swojej farmy. 


Gdy gracz posiada już jakieś zwierzęta, to po rzucie otrzymuje ze stada tyle zwierząt wyrzuconego gatunku, ile ma pełnych par tego gatunku (łącznie z wyrzuconymi na kostkach).
I tak np. gracz posiada 6 królików i 1 świnię a kostki wskażą królika i świnię to jego stado powiększa się o 3 króliki i świnię.


Jeśli gracz posiada 6 królików i 1 świnię a kostki wskażą owcę i świnię to jego stado powiększa się tylko o 1 świnię.


Jeśli gracz posiada 6 królików i 1 krowę a kostki wskażą owcę i świnię to jego stado nie powiększa się. Pozostaje bez zmian.

Gracz, który nie ma konia lub krowy, nie może w wyniku rzutu otrzymać takiego zwierzęcia, ponieważ na jednej kostce umieszczony jest koń a na drugiej krowa. Uzyskanie pierwszego konia czy krowy możliwe jest tylko w wyniku wymiany.

W każdym momencie gry, gracz może wymieniać zwierzęta według poniższych zasad:Tabela wymian opisana jest na każdym boku pudełka dlatego w trakcie gry najlepiej umieścić pudełko na środku tak, aby każdy widział jeden z boków. 


Warto zbierać żetony i wymieniać je na małego i dużego psa bowiem chronią one zwierzęta z farmy przed atakiem groźnego wilka czy lisa. A wyrzucenie lisa skutkuje oddaniem wszystkich królików ze stada poza jednym. Gdy trafimy na wilka, tracimy wszystkie posiadane zwierzęta poza koniem, królikami i małym psem. I tak przed utratą zwierząt chroni nas obecność psów w stadzie... mały pies chroni przed lisem a duży pies przed wilkiem.


SUPER FARMEREM zostaje ten gracz, u którego w hodowli znajdzie się przynajmniej po jednym koniu, krowie, owcy i króliku. 


SUPER FARMER jest świetną grą dla dzieciaków ponieważ uczy nie tylko rywalizacji i współpracy, ale też podstawowej matematyki i logiki. Dodawanie, wymiana wartości, rozmienianie, mnożenie, dzielenie. Dla przedszkolaków i początkowych klas w sam raz żeby polubić matmę.Dziękujemy GRANNA za egzemplarz gry.


Na koniec mam dla Was zagadkę... kto wie ile królików trzeba uzbierać aby zostać SUPER FARMEREM?

Prześlij komentarz

3 Komentarze

  1. no cóż, wystarczy mieć jednego królika, tylko musi mu towarzyszyć koń, krowa, świnka i owca. :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Moje dziecko jeszcze za małe na takie zabawy, ale już nie mogę się doczekać wspólnego grania i nauki :)

    OdpowiedzUsuń
  3. Aby zostać super farmerem, trzeba uzbierać jednego królika :D

    OdpowiedzUsuń

Dziękuję za poświęcony nam czas! Miło będzie jeśli napiszesz co sądzisz o tym poście ;-)