Zapinanie koszuli czyli matematyka na wesoło cz.2

Warto uczyć dzieci cyferek od najmłodszych lat. Z każdą nowo nabytą umiejętnością przechodzimy na wyższy poziom... dodawanie, odejmowanie później mnożenie i dzielenie. Dziś matematyka na wesoło dla malucha i starszaka. Jedna pomoc a bawić się mogą nią dzieci w różnym wieku. Wystarczy tylko dostosować ową pomoc do umiejętności dzieci.

nauka dodawania

Przygotowałam dzieciakom koszule, guziki w dwóch kolorach, dwie kostki do gry i plakietki z cyferkami. Niby nic wielkiego a zabawa na całego ;)

Zabawy dla malucha:

1. Tyle samo
Układamy pewną ilość guzików w jednym kolorze i prosimy dziecko aby ułożyło tyle samo guzików w drugim kolorze2. Tyle samo co na kieszeni
Na kieszeni koszuli układamy plakietkę z cyferką a dziecka zadaniem jest ułożenie na koszuli tyle guzików ile wskazuje kieszeń.


3.  Dłonie, które mówią
Na dłoniach układamy plakietki z cyferkami... lewa ręka wskazuje ile należy położyć żółtych guzików a prawa czerwonych (może być na odwrót w zależności jaką informację przekażemy dziecku przed ćwiczeniem). Dziecko układa guziki zgodnie z tym co wskazują dłonie.


 4. Słuchamy
Polecenia słuchowe... mówimy dziecku ile i jakich guzików ma położyć.


Zabawy dla starszaka:

Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie aby każdy starszak bawił się w zabawy dla malucha. Zabawy te mogą i dla niego okazać się fajnym treningiem.

1. Kostki
Dziecko rzuca dwoma kostkami, na dłoniach układa plakietki z cyferkami wskazanymi przez kostki, układa odpowiednią ilość guzików a na koniec sumuje guziki i odpowiedni wynik umieszcza na kieszeni koszuli.


2. Mniej/ Więcej
Dziecko rzuca 1 kostką. Liczbę oczek wyrzuconych na kostce umieszcza na kieszeni. Liczba ta wskazuje różnicę w ilości guzików czerwonych i żółtych. 


3.  Dopełnianie
Dziecko rzuca 2 kostkami, sumuje liczbę oczek i umieszcza wynik na kieszeni. Rodzic układa pewno ilość guzików w jednym kolorze (nie więcej niż wskazuje kieszeń). Dziecka zadaniem jest dołożyć taką ilość guzików w drugim kolorze aby suma guzików w obu kolorach wynosiła tyle ile wskazuje kieszeń.


4. Szukanie błędów
Układamy pewno ilość guzików w obu kolorach. Dziecko rzuca 2 kostkami, rezultaty umieszcza na dłoniach. Sprawdza czy ilość ułożonych przez rodzica guzików jest poprawna... czy nie ma ich za dużo bądź za mało. Jeśli się zgadza jest ok, jeśli nie poprawia... dokłada guziki na koszulę bądź je z niej zabiera. Na koniec podaje prawidłowy wynik na kieszeni.


Zabawy oczywiście można wymyślać i tworzyć co rusz nowe. Tak aby dzieci za szybko się nie znudziły :)


Jeśli chcecie pobawić się tak jak my zapraszam... koszula do pobrania TUTAJ.

Chętnie poznam Wasze sposoby na jej wykorzystanie :)

Udanej zabawy!

Prześlij komentarz

1 Komentarze

  1. Aneta Nagrodkiewicz4 marca 2016 21:37

    Po niewypale z biedronką (ale będę jeszcze próbowała w przyszłym tygodniu) zrobiłam koszulę :D Guzików już nie kupowałam, ale wycięłam z kolorowego bristolu. I tutaj znacznie lepiej ... no trochę lepiej. Teraz widzę opcję z kostką i poprawianiem rodzica ... ta zabawa chyba się bardzo spodoba Sabinie :D dziękuję :D

    OdpowiedzUsuń

Dziękuję za poświęcony nam czas! Miło będzie jeśli napiszesz co sądzisz o tym poście ;-)