Kaleidos Junior - świetna gra na spostrzegawczośćO tym, że lubimy wszystko co rozwija spostrzegawczość u dzieci pisałam już nie raz i nie dwa... książeczki polegające na znalezieniu na kolorowych ilustracjach dobrze ukrytych przedmiotów, postaci a także gry. Rebel właśnie wypuścił kolejną świetną grę dla dzieciaków, w której to spostrzegawczość właśnie gra pierwsze skrzypce... Kaleidos Junior. Świetna gra pod każdym względem.


Zawartość gry:
– 16 dwustronnych plansz
– 80 żetonów w czterech kolorach
– tarcza ze wskazówką
– klepsydra
– instrukcja

Plansze mienią się setkami barw. Jest na nich dosłownie wszystko... taki kolorowy misz-masz. Elementy gry są wykonane bardzo starannie... żetony z przezroczystego plastiku, sztywne, koło lekkie w użyciu (strzałka nie przycina się, swobodnie wiruje wokoło). Do czego mogłabym się przyczepić to jedynie do tego iż na kole znajdują się takie literki jak v czy h. Ciężko dziecko znaleźć coś na te literki.Instrukcja do gry jest wielojęzyczna. Każda wersja językowa podzielona została według poziomów trudności. Jest zwięzła, prosta i dobrze ułożona.


Celem gry jest odnalezienie na rysunku jak największej liczby elementów odpowiadających wylosowanej kategorii lub zaczynających się od odpowiedniej litery.

 
To według jakich kategorii należy szukać opisane jest w instrukcji. Wszystkich kategorii jest łącznie 13 i są one zróżnicowane np. coś hałaśliwego, coś jadalnego, coś co się rusza, coś miękkiego itd. Początkowo trochę męczące jest zaglądanie za każdym razem do instrukcji i sprawdzanie co wylosowany symbol oznacza ale po rozegraniu kilkunastu partii mamy już w pamięci co i jak ;)


W grę tę można grać na 3 różnych poziomach:

- KATEGORIE - gra przeznaczona dla najmłodszych dzieci, które jeszcze nie znają liter. Każdy z graczy bierze na swoją stronę cztery plansze w jednym kolorze oraz przeźroczyste znaczniki. Liczba tych znaczników będzie uzależniona od wieku gracza – przykładowo 4-5 latek bierze 10, a dorośli biorą ich aż 20. Następnie losujemy kategorię korzystając z obrazkowej strony koła. Zadaniem graczy jest w trakcie przesypywania się piasku w klepsydrze znaleźć na swojej planszy jak najwięcej przedmiotów pasujących do danej kategorii  (dziecko musi odnaleźć 10 haseł, a dorosły dwa razy więcej). Jeśli na ilustracji znajduje się kilka elementów, które mogą zostać tak samo nazwane, wolno położyć tylko na jednym z nich. Jeśli nie uda nam się pozbyć wszystkich znaczników w trakcie jednej rundy, usuwamy prawidłowo umieszczone na ilustracji znaczniki, kręcimy ponownie kołem i rozpoczynamy poszukiwania według wylosowanej kategorii z tym, że używamy znaczników jeszcze nie użytych bądź tych, które były błędnie użyte w poprzednim rozdaniu.


- LITERY - gra przeznaczona dla dzieci, które znają lub dopiero poznają literki. W zasadzie nie różni się ona zbytnio zasadami od pierwszego wariantu, poza tym że teraz należy szukać haseł na wylosowaną literkę, a nie według kategorii. W ten oto sposób jeśli wylosujemy np. P, to gracze będą zaznaczali wszystkie słowa, które rozpoczynają się od P.


- OŁÓWEK I PAPIER - w tym wariancie gry żetony nie będą potrzebne. Zadanie jest proste – znaleźć jak najwięcej rzeczy, które pasują do wylosowanej kategorii/literki i zapisać je na kartce. Gdy czas się skończy uczestnicy kolejno odczytują zapisane przez siebie słowa otrzymując po jednym punkcie za słowo, które powtórzyło się u innych graczy lub 3 punkty gdy byli jedynymi, którzy je zapisali.

Różnorodność wariantów sprawia, że Kaleidos Junior rośnie wraz z dzieckiem, stawiając przed nim kolejne nowe wyzwania chociażby przy przejściu z obrazkowych kategorii na literki... dziecko na nowo odkrywa grę. Jest to zdecydowanie gra, która posłuży dobrych kilka sezonów. 

Gra ta świetnie spisuje się, gdy w domu mamy dzieci w różnym wieku. Każdy z nich gra na poziomie dostosowanym do swoich umiejętności i możliwości. Mało jest gier na rynku, które dawałyby taką możliwość. 


Świetnym pomysłem jest patent z nierównym przydziałem żetonów na dzieci i dorosłych. Dzieci mają tylko 10 żetonów, a dorośli aż 20. Już na samym początku wywołuje to euforie wśród maluchów... bo oni mają mniej ;) A grając na kategorie wcale nie jest tak łatwo wygrać z dzieckiem, które ma do odgadnięcia dwa razy mniej haseł. 

Grając w Kaleidos Junior nie musimy trzymać się sztywnych zasad gry. Możemy je modyfikować, dostosowywać do swoich potrzeb np. możemy grać na wspólnej planszy na zasadzie kto pierwszy, ten lepszy, możemy grać w szukanie słów które kończą się na daną literkę (a nie zaczynają), możemy wiele... I za to gra ma ode mnie duży plus!

Gra, podczas której spostrzegawczość, koncentracja i szybkość grają pierwsze skrzypce. Gra, podczas której wyśmienicie bawi się cała rodzina.

Uważam, że gra ta świetnie nadaje się na prezent dla dzieciaków 5-8lat. Zbliża się Dzień Dziecka... to taka moja propozycja z okazji tegoż dnia :)http://mamajanka.blogspot.com/2016/02/grajmy.html

Prześlij komentarz

0 Komentarze