Samodzielny 3latekSAMODZIELNY - to nowa seria książeczek Wydawnictwa Egmont. Opisuje ona pewnego 3 latka, który chce być baaaardzo samodzielny... jak to każdy 3 latek. Mam w domu takiego jednego i wiem jak to wygląda. Zachowania mojej Oli są wypisz wymaluj takie jak Samuel zwany Samo.

Jest to świetna lektura zarówno dla 3 latków, dla ich rodziców jak i dla starszego rodzeństwa.


Samo jest bardzo lubiany, przejmujący inicjatywę a młodsze dzieci uczą się od niego samodzielności - tak o Samo mówi pani z przedszkola. Samo według taty to sportowiec, według mamy jest chłopcem, który wie czego chce i bywa, że chce innych rzeczy niż mama (i tu żadna nowość... to przecież norma wśród dzieci).

A co mówi o sobie samym? Mówi, że lubi chodzić do przedszkola jeśli oczywiście chce a czasem nie chce i robi awanturę. Wszystko robi sam i ma trzy lata.

Obie książeczki dzielą się na trzy części:
- pierwsza opisuje co powinien potracić samodzielnie zrobić 3latek
- druga nawiązuje do tematu książki w odniesieniu do trzylatka
- trzecia zawiera wskazówki dla rodziców i podsuwa pomysły, jak pomóc maluchowi w osiągnięciu samodzielności, w danym aspekcie. Świetny pomysł naprawdę i ogromne brawa. Przecież każdy rodzic dąży do tego aby dziecko było samodzielne i z wielka przyjemnością dowie się nad czym jeszcze warto popracować i w jaki sposób tego dokonać.


Samo korzystając z twardego snu rodziców, postanawia sobie ze wszystkim poradzić sam. Wstaje sam a po małej przepychance z kotem, spada na pupę i musi sobie sam, przykleić plasterek. Potem sam siusia, sam się myje, sam ubiera, sam sobie robi śniadanie a na koniec bardzo zmęczony, tymi wszystkimi czynnościami, sam zasypia, przy boku swojego kota, na rzuconej na podłogę koszuli taty.

To opowiadanie pokazuje rodzicom maluszków, że tak na prawdę 3latek, potrafi już bardzo dużo zrobić sam, bez naszej pomocy. Potrzebuje tylko na to czas. Często gęsto my rodzice spieszymy się i wyręczamy nasze dzieciaki, robiąc coś za nich. A wystarczy dać dzieciom więcej czasu. I chociaż nie zawsze dzieci wykonują dane czynności poprawnie, czasami może to przybrać opłakaną w skutkach formę lecz jeżeli nie damy dziecku możliwości treningu, to w jaki sposób ma się tego nauczyć?
3latek to osoba, która ma wielką chęć wszystko robić samodzielnie a my rodzice mamy jedynie za zadanie mu w tym nie przeszkadzać i wspierać z resztą, poradzi doskonale sobie już sam. Pozwólmy dzieciom uczyć się i próbować kiedy ich chęci są ogromne... później już tylko będą patrzeć żeby ich rodzice w czymś wyręczyli.Samo dzielny Wstaje sam
Wydawca: Egmont
Autor: Zofia Stanecka
Ilustrator: Tomasz Samojlik
Oprawa: twarda
Liczba stron: 32


Każdy 3 latek obdarzony jest ogromną wyobraźnią i ta część właśnie to opisuje. Pokazuje również to jak dziecko mocno wchodzi w rolę i że dla niego to nie jest kwestia zabawy, tylko faktycznego bycia tym czym/kim w danej chwili jest.

Samo po przebudzeniu postanawia, że jest słoniem a dokładniej mówiąc "sioniem" (nasz trzylatek mówi jeszcze dość niewyraźnie). Wszystko toczy się całkiem nieźle aż do momentu, w którym Samo musi iść do przedszkola, a przecież słonie powinny iść do zoo. Atmosfera się zaostrza, na szczęście tata, wysuwa argument, który zostaje zaakceptowany. Samo wraz ze swoim kolegą w przedszkolu są słoniami.
 

Rodzice powinni podążać za swoim dzieckiem i tak dostosowywać się do sytuacji żeby nie naruszając swojego harmonogramu nie wywoływali u dziecka złości.Samo dzielny Lepiej wie
Wydawca: Egmont
Autor: Zofia Stanecka
Ilustrator: Tomasz Samojlik
Oprawa: twarda
Liczba stron: 32

Szata graficzna w obu książeczkach choć bardzo nietypowa to jest bardzo ciekawa. Ilustracje świetnie podkreślają emocje, jakie opisuję tekst. Oszczędność kolorów sprzyja skupieniu się dziecka na tym co ważne. Ogromny plus.


Bardzo fajna seria i chcemy więcej samo....dzielnych przygód niesamowitego 3latka :)

Prześlij komentarz

4 Komentarze

 1. Rewelacja! Jedna z lepszych pozycji jakie Alex widział w ostatnim czasie!

  OdpowiedzUsuń
 2. KASIA z maleradosci.pl19 kwietnia 2016 09:22

  Ale super, że o tym napisałaś. Dzisiaj wybieramy się do Biblioteki, a czego tam nie znajdziemy planuje kupić więc zapisuję na naszej liście! Jak zwykle wstrzeliłaś się z terminem publikacji w nasz harmonogram :-).

  OdpowiedzUsuń
 3. Szkoda ze obrazki slabawe....jak to jest 3 latek to od 3 w zwyz? Czy 2.5 latek to juz 3 latek? :D

  OdpowiedzUsuń
 4. Gośka Budzowsk28 kwietnia 2016 08:22

  Fajne ja ostatnio na Fenka poluje o sprzataniu zabawek i czekaniu na swoja kolej ale te bardzo ciekawe

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję za poświęcony nam czas! Miło będzie jeśli napiszesz co sądzisz o tym poście ;-)