Siła papieru czyli wakacyjne piątki z eksperymentamiProste i tanie w wykonaniu eksperymenty dla dzieci. Takie, które wywołają na ustach małych odkrywców ogromne WOW. Dziś zapraszamy na odrobinę magii...

Do przeprowadzenia eksperymentu potrzebujemy:
- 3 szklanki
- 2 kartki papieru A4


Dwie szklanki ustawiamy obok siebie w pewnej odległości. Na szklankach kładziemy kartkę papieru a na niej umieszczamy trzecią szklankę do góry dnem.
Kartka papieru nie utrzymuje ciężaru szklanki i opada.

Spróbujmy zrobić ten sam eksperyment wykorzystując tą samą kartę ale w tym przypadku z kartki robimy harmonijkę. Harmonijkę kładziemy na szklankach a na niej trzecią szklankę do góry dnem.Szklanka nie spada! Kartka papieru złożona w harmonijkę utrzymuje ciężar ustawionej na niej szklanki.


Dlaczego płaska kartka papieru nie jest w stanie utrzymać szklanki a kartka papieru złożona w harmonijkę już tak? W przypadku płaskiej kartki, szklanka oddziałuje na kartkę z nierównomierną siłą, jej ciężar skupia się w jednym punkcie. Złożenie kartki w harmonijkę pozwala na rozłożenie ciężaru równomiernie, a to z kolei nie pozwala spaść szklance. W doświadczeniu tym mamy do czynienia z zależnością między siłą nacisku ciała a powierzchnią, na którą to ciało naciska.

Lubimy takie eksperymenty :)

http://karolowamama.blogspot.com/2016/06/wakacyjne-piatki-z-eksperymentami.html

Prześlij komentarz

2 Komentarze

Dziękuję za poświęcony nam czas! Miło będzie jeśli napiszesz co sądzisz o tym poście ;-)