Moja pierwsza mitologia
Mitologia fascynowała mnie najbardziej ze wszystkich lektur szkolnych. I choć jest to lektura, która niekoniecznie fascynuje uczniów ze względu na sporą objętość i trudne nazwy to mnie zdecydowanie przyciągała jak magnes. Ja pamiętam głównie Mitologię w wersji autorstwa Jana Parandowskiego... naprawdę ciekawie przedstawione mity choć z drugiej strony dość długie, nasycone wieloma szczegółami, niektóre sformułowania mogą być niejasne dla młodszych czytelników. Dlatego cieszę się bardzo, że Wydawnictwo Nasza Księgarnia podjęło się i wydało przepiękne wydanie Mitologii spod pióra Katarzyny Marciniak.


Wydanie to zdecydowanie można polecić przedszkolakom i choć wiadomo, że nie przebrną one od razu przez wszystkie opowiadania to stopniowo można im przybliżać poznanie historii o bogach. Dzieci poznają najważniejsze mity, a przy tym nauczą się nowych słów i znaczeń może już usłyszanych gdzieś zwrotów (nić Ariadny, silny jak Herkules). Wszystkie opowiadania napisane są lekko i ciekawie a tłumaczone przez autorkę mitologiczne pojęcia oraz metafory na przykładach z życia codziennego (autorka opisuje również jakaś sytuację, która miała miejsce w dzisiejszych czasach, by pokazać, jak zastosować obecnie takie wyrażenia, jak po nitce do kłębka, marsowa mina, róg obfitości, złote runo, stajnia Augiasza, w objęciach Morfeusza i wiele innych) tym bardziej powinny zainteresować przedszkolaków. Opowieści tu zawarte przemawiają do wyobraźni i bardzo dobrze zapadają w pamięć. Większość z tych historii niesie również za sobą morał i uczy odpowiedniego zachowania, co jest dodatkowym atutem.


Książki wydane są w twardej oprawie, upstrzone wesołymi i ładnymi ilustracjami Marty Kurczewskiej.

Spis treści umieszczony na końcu pozwala na łatwe znalezienie interesującej nas historii. Duża czcionka umożliwi dzieciom wygodne czytanie.


Poprzez mity dzieci uczą się tolerancji do innych ludzi, miłości, nabywają solidną porcję mądrości życiowej i uczą się lepiej rozumieć świat.
  

Jestem pewna, że dzieciom spodoba się niecodzienne nawiązanie do codzienności i pokazanie, że dawni bogowie w pewnym sensie nadal są wśród nas - aby ich znaleźć, wystarczy się tylko dobrze rozejrzeć.

Zdecydowanie są to pozycje, które powinny znaleźć się na półce wszystkich moli książkowych. Prześlij komentarz

0 Komentarze