O uczuciach z dziećmi...
Uczucia to bardzo poważna sprawa ;) Każdy z nas je ma. Nieważne czy negatywne, czy pozytywne – zawsze w znacznym stopniu oddziałują na nasze zachowanie i relacje z innymi osobami. Nie ważne czy dorosły czy dziecko. Dzieci maja o tyle trudniej, że nie wszystko rozumieją. W jaki sposób rozmawiać z dziećmi o uczuciach, w jaki sposób im tłumaczyć, pomóc zrozumieć? Najlepszym sposobem są książki. Ostatnie dnie wypełnione byłby u nas lekturą o pewnym małym, niesfornym, brązowym kundelku po przejściach, który opowiadał nam o swoich codziennych przygodach i odczuciach. Na szczęście udało mu się spotkać kogoś, kto się nim zaopiekował i mocno pokochał - zresztą z wzajemnością. Tego kundla nie da się nie lubić. Syfon jest bardzo spostrzegawczy, wrażliwy, opiekuńczy a także jak każdy z Nas ma swoje marzenia i pragnienia. Jego uczucia są takie same jak każdego człowieka. Dzieli się on z nami swoją codziennością, otwiera się przed nami zdradzając swoje największe tajemnice i sprawy najbardziej osobiste przekazując zawsze jakiś istotny temat - uczucia, emocje, pragnienia. Wszystko to, co nas otacza i z czym borykamy się na co dzień. Każdy rozdział przekazany jest w dość nietypowy, błachy sposób, jednak tak naprawdę uczą one nasze dzieci bardzo ważnych rzeczy, spraw związanych z otoczeniem, przedmiotem i emocjami, do których często nie przywiązujemy uwagi.
 
Dzieciaki lubią, gdy o ważnych sprawach przemawiają zwierzęta. Utożsamiają je sobie jako przyjaciół, odnajdują tam siebie, swoje troski i radości.

Syfon i uczucia to druga część przygód naszego ulubionego kundelka. Syfonowi stuknęło już pięć lat i czuje się już dorosły a mimo to nadal zdarza mu się gubić w tych swoich emocjach i nastrojach. W tej części książki przyszło mu się zmierzyć z trudnymi sprawami... starał pogodzić się z odejściem kogoś bliskiego, ponadto musiał zatroszczyć się o przyjaciół i o nieprzyjaciół, wizyta u weterynarza, poczuł także ducha rywalizacji i przekonał się, że los potrafi sprawiać niespodzianki. To tylko część emocjonalnych potyczek Syfona. Wszystkiego zdradzić Wam nie mogę.Obie te książki pomimo tego, że mają mało obrazków, bardzo zainteresowały moje dzieciaki a zwłaszcza najstarszego. Słucha z ciekawością. Książki czyta się jednym tchem, a każdy rozdział opisuje typowe problemy i lęki naszych dzieci. W książkach pojawiają się również trudniejsze wyrazy, które w rozbrajający sposób wytłumaczone zostały przez dzieci.

Jeśli jeszcze nie znacie Syfona, czas to nadrobić.


Syfon, pies taki jak Ty/Syfon i uczucia
Czterolistne Wydawnictwo
autor: Iwona Kamińska
ilustracje: Beata Horyńska
okładka: twarda
ilość stron: 80

Prześlij komentarz

1 Komentarze

  1. Gośka Budzowsk10 grudnia 2016 22:30

    Lubie takie ksiazki druga cz3ść napewno by Lenie bardzo przypadła do gustu ostatnio emocje odczucia innych sa u nas na tapecie mamy kilka ksiażek z biblioteki o rzstaniach porzegnaniach na zawsze

    OdpowiedzUsuń

Dziękuję za poświęcony nam czas! Miło będzie jeśli napiszesz co sądzisz o tym poście ;-)