Tabliczka mnożenia... zmora większości dzieci szkolnych. Dziś pokażę Wam kilka trików, dzięki którym Wasze dzieciaki przechytrzą nauczyciela bez zbędnego wkuwania :D Ja będąc dzieckiem ich nie znałam i żałuję bo z pewnością błyszczałabym na matmie (choć i tak błyszczałam ;)). Jedno jest pewne... nauczę tego Kubę i dziewczynki :D a co :D
Większość z Was zapewne zna trik z mnożeniem przez 9 na palcach. Wystarczy zgiąć odpowiedni palec i już mamy wynik. Za chwilę pokażę Wam jak za pomocą palców dokonać mnożenia w zakresie 100 :)
Wystarczy odpowiednio ponumerować i połączyć ze sobą palce. Palce numerujemy od 6-10. Łączymy ze sobą palce wskazujące cyfry, które mnożymy. Liczymy palce jednej ręki, które znajdują się nad złączonymi palcami. Palce drugiej ręki również liczymy. Otrzymane liczby mnożymy przez siebie (to cyfra jedności końcowego wyniku). Następnie zliczamy złączone palce i palce znajdujące się pod nimi (to cyfra dziesiątek końcowego wyniku). I tyle... wynik już znamy. Prawda, że proste?
Ciekawie też wygląda sprawa z
mnożeniem liczb o podstawie 10...
To prosty sposób na szybkie obliczenie wyniku mnożenia dwóch liczb zbliżonych do 10.
Przykład:
12 x 14 =
168
- do pierwszej liczby dodajemy ostatnią cyfrę z liczby drugiej (liczbę jedności)- w przykładzie będzie to 12+4 = 16
- mnożymy ostatnie cyfry z każdej liczby przez siebie- 2x4 = 8
- do pierwszego wyniku dopisujemy drugi i mamy rozwiązanie naszego przykładu
168
Inny przykład:
16 x 12 =
- dodajemy 16+2 = 18
- mnożymy 6x2 = 12
Uwaga!
W przypadku liczb, których wynik mnożenia będzie większy niż 10, należy dodać liczbę dziesiątek do cyfry poprzedzającej
- otrzymujemy 18 12, co po przekształceniu daje nam 192 (1 8+1 2)
18 x 14 =
- dodajemy 18+4 = 22
- mnożymy 8x4 = 32
- otrzymujemy 22 32, co daje nam 252
Jak mnożyć duże liczby w głowie (liczby zbliżone do 100)
?
Obie mnożone liczby odejmujemy od 100. Liczby otrzymane z odejmowania dodajemy do siebie a wynik tego dodawania odejmujemy od 100. Otrzymana różnica stanowić będzie początek końcowego wyniku. Następnie te same liczby, które otrzymaliśmy na początku z odejmowania mnożymy przez siebie a otrzymany wynik zapisujemy jako końcówkę docelowego wyniku.
A co z liczbami powyżej 100? Sprawa wygląda bardzo podobnie. Z tym, że od każdej mnożonej liczby odejmujemy 100. Następnie otrzymane wyniki dodajemy do siebie a do ich sumy dodajemy 100 - wynik ten stanowi początek końcowego wyniku. Druga część końcowego wyniku liczy się w identyczny sposób jak w przykładzie wyżej.
Takich matematycznych trików z tabliczką mnożenia jest znacznie więcej. Ja pokazałam Wam te, które wpadły mi szczególnie w oko i te które uważam, że mogą znacznie "ułatwić" życie ;)
Bo matematyka jest piękna :)
10 Komentarze
Nie znałam tej metody! Mąż ma umysł ścisły więc pokaże mu Twój wpis i niech uczy córkę :)
OdpowiedzUsuńja też nie :D ale już znam i jak tylko Kuba pozna podstawy to mu ją pokaże a co :D trzeba sobie jakoś radzić hihi
OdpowiedzUsuńwłasnie, trzeba sobie jakoś radzić :) Młoda na razie mnoży bez problemu x3 i x4, ale zobaczymy jak dalej pójdzie, czuję, że Twój wpis się przyda :)
OdpowiedzUsuńmy mnozymy x1 i 10 :P ale wiecej sie nie uczylismy :D nie mamy nacisku :) ale za niedlugo się za niego wezmę... teraz Olcia i czytanie :D
OdpowiedzUsuńMy musimy, bo szkoła..... będzie jutro kartkówka nawet z mnożenia :(
OdpowiedzUsuńmy mamy dopiero 6 lat ;) takze do 2 klasy jeszcze nam daleko ;)
OdpowiedzUsuńMuszę zapisać sobie ten post. Przyda mi się wkrótce.
OdpowiedzUsuńDusia kożystała tylko z triku przy mnożeniu przez 9 ;-). Reszte poprzez zabawę i zadania ćwiczyła. Podejrzewem że zanim na kartkówce przypomniałaby sobie inne triki i za pomocą nich liczyła to by ostatecznie dostała "słabo" ;-)
OdpowiedzUsuń:)
OdpowiedzUsuńwiem wiem ;) no ale...
OdpowiedzUsuńDziękuję za poświęcony nam czas! Miło będzie jeśli napiszesz co sądzisz o tym poście ;-)