Polska luxtorpeda

Lubicie grać w memory? A dobble? Lubicie gry, w których liczy się pamięć i refleks? Jeśli tak, to mam dla Was bardzo fajną grę, w którą mogą grać zarówno przedszkolaki, uczniaki, młodzież i Ci całkiem już dorośli ;)


Gra składa się z 2 talii kart: podstawowej z symbolami łatwymi do nazwania oraz dodatkowej – z trudniejszymi do zapamiętania i nazwania symbolami.


Wersja podstawowa to 7 kategorii: dzikie zwierzęta, zwierzęta domowe, rośliny uprawne, potrawy, święta, pojazdy oraz krajobrazy. Każda kategoria zawiera 7 kart obiektów.
Wersja dodatkowa zawiera również po 7 kart obiektów w 7 kategoriach: baśnie i legendy, przywódcy, ważne daty, pomniki, sport, sławni ludzie oraz pojazdy.Przebieg gry niezależnie od wybranego wariantu gry wygląda tak samo. Różnicę stanowi jedynie poziom trudności. Na stole rozkłada się 7 kart kategorii, na których widnieją wszystkie symbole z kart danego rodzaju. Pod każdą taką kartą układa się po 1 odsłoniętej karcie, tak by wszyscy mogli zapamiętać co na niej widnieje. Karty odwraca rewersem do góry i dociąga się pierwszą kartę z wierzchu talii. Karta ta wskazuje kategorię. Zadaniem graczy jest wskazanie co znajduje się na zasłoniętej karcie we wskazanej kategorii. Najszybszy gracz za prawidłową odpowiedź bierze kartę jako punkt zwycięstwa i zastępuję ją nową kartą. Gdy żaden z graczy nie udzieli prawidłowej odpowiedzi, karta z obiektem wędruje na spód stosu. Karty na polu gry zmieniają się co chwilę, także trzeba na prawdę się skupić. Zwycięża gracz z największą liczbą kart.Dla młodszych dzieci można zmniejszyć liczbę kategorii, starszym i dorosłym dołączyć dodatkowe kategorie. Można również wymienić kilka podstawowych kategorii na te z wariantu trudniejszego. Dzięki takim zamianom gra nigdy się nie znudzi.
Sama gra jest bardzo dynamiczna. Banalne zasady, które jest w stanie opanować nawet 5latek. Gra, w której należy wykazać się dobrą pamięcią krótkotrwałą oraz refleksem. Bez dwóch zdań jest to gra edukacyjna... grafiki kart nawiązują do elementów związanych z Polską... po kilku rozgrywkach mój 6latek wiedział już że pan z farbami to Matejko a pani z próbówkami to Maria Curie Skłodowska.


Zaletą tej gry, podkreślającą jej walory edukacyjne, są krótkie opisy każdej karty występującej w grze - opisy znajdują się w instrukcji. To spora dawka ciekawostek, które warto znać.


Polecamy!

Prześlij komentarz

1 Komentarze

  1. Gdzieś dziś widziałam tą grę i bardzo mnie zaintrygowała :) Przyjrzę się jej, bo w domu mamy tylko książki tego wydawnictwa :)

    OdpowiedzUsuń

Dziękuję za poświęcony nam czas! Miło będzie jeśli napiszesz co sądzisz o tym poście ;-)