Jak nauczyć dziecko zdrowo jeść? Ta gra Wam w tym pomoże!


Moje dzieciaki jadły wszystko... owoce, warzywa były ich numerem jeden... jadły dopóki nie rozpoczęły przedszkolnej kariery. Teraz to więcej słyszę... tego nie lubię, tego nie chcę itp itd. Teraz patrzą tylko żeby podkraść jakiś batonik czy coś innego mega słodkiego. I żadne nasze tłumaczenia, że nie zdrowe, że trzeba jeść owoce i warzywa... bla bla bla wszelkie rozmowy odbijają się echem. Na szczęście nasze ulubione Wydawnictwo wypuściło na rynek wspaniałą grę Było sobie życie. Jedz, biegaj i rośnij zdrowo. Co prawda dla starszych dzieciaków - 7+ ale przecież młodsze uczy się od starszego. Ta gra to świetny temat zabawy z dziećmi. 


Co wchodzi w skład gry?
- duża plansza
- osiem podstawek i osiem figurek do gry (pionki, żetony Głodomór, Łakomczuch)
- żetony - 161 żetonów z produktami, 20 żetonów posiłek, 81 kolorowych żetonów
- karty - 45 kart z pytaniami tekstowymi, 55 kart z pytaniami ilustrowanymi, 51 kart Szansa/Pech, 4 karty Przelicznik
- 4 detektory odpowiedzi
- 16 dużych kart JADŁOSPIS ułożonych specjalnie dla tej gry
- broszura „Poradnik zdrowego odżywiania”
- kostka
- instrukcjaKarty z pytaniami... zapewne ciekawi jesteście jakich pytań możemy się spodziewać? Czym zajmują się limfocyty, które są komórkami układu odpornościowego? Gdzie krzyżują się drogi oddechowe z drogą pokarmową?  Każde z pytań dla ułatwienia ma podane trzy warianty odpowiedzi, które to sprawdza się za pomocą czerwonych detektorów odpowiedzi, a te bez wątpienia są niebanalną atrakcją gry i ulubionym gadżetem dzieci.  Gra ta ma niezwykłe walory edukacyjne... bo nauka przez zabawę jest najlepsza!


Co zaś najdziemy na kartach z jadłospisami? Na kartach rozpisane zostały zbilansowane posiłki z podaniem ich kaloryczności, ale też wartości trzech podstawowych składników: białka, węglowodanów i tłuszczy. Dzień to pięć posiłków: pierwsze śniadanie, drugie śniadanie, obiad (pierwsze i drugie danie), podwieczorek i kolacja. W każdym mamy podane danie i poszczególne składniki,  które gracz musi zdobyć, aby przygotować posiłek.
Zasady gry są dość proste i bardzo dokładnie opisane w instrukcji (a bliżej z nimi możecie zapoznać się tutaj) nie będę ich dokładnie opisywać coby za bardzo Was nie odstraszyć ale w skrócie tak na szybko... grę rozpoczynamy od rozłożenia planszy a na niej układamy karty z pytaniami tekstowymi, karty z pytaniami ilustrowanymi oraz karty szansa/pech. Na planszy również na specjalnych polach ustawiamy Głodomora i Łakomczucha. Każdy gracz dostaje pionek, małe żetony (dwa żółte i dwa zielone), kartę z przelicznikiem i detektor odpowiedzi.
A jak gramy? Mamy więc planszę, po której poruszamy się zgodnie z ruchem wskazówek zegara i zgodnie z ilością oczek wyrzuconych na kości. Wykonujemy polecenia z pól, zdobywamy żetony ale i tracimy je, odpowiadamy na pytania tekstowe, obrazkowe, czasem dostajemy szanse, a czasem spotyka nas pech. Jak to w życiu bywa ;)Celem gry jest skomponowanie pięciu kompletnych posiłków (5 dużych żetonów) a więc gracz, któremu uda się ta sztuka jako pierwszemu, wygrywa. Żeby było jasne... posiłek jest gotowy, gdy zbierzemy wszystkie jego składniki - żetony z produktami plus żeton ruchu - i zamienimy je na duży żeton z nazwą np. Obiad.


W grze poza kartami ze zbilansowanymi jadłospisami znajdziemy mały „Poradnik zdrowego jedzenia” przygotowany przez dr. Annę Lewit, która specjalizuje się w profilaktyce i wspomaganiu leczenia nadwagi, otyłości, cukrzycy. A w tym wypadku pani doktor pomaga nam nauczyć dziecko jeść zdrowo.


Sama broszurka nie jest duża, zawiera podstawowe zagadnienia...  piramidę żywienia, informacje: ile posiłków dziennie warto jeść, jakie produkty wybierać, jak komponować jadłospis, czym jest zbilansowana dieta. Poznacie 10 zasad zdrowego żywienia, a nawet obejrzycie tabelkę ile czego powinno jeść średnio dziecko w wieku 7–9 lat.


Uwielbiamy gry Było sobie życie! Z niecierpliwością czekamy na kolejne nowości :)

Prześlij komentarz

0 Komentarze