BrainBox – gra planszowa


Gra quizowa, gra ucząca o świecie, gra o prostych zasadach, przyjemnej rozgrywce, do tego solidnie wykonana... BrainBox nowość od Albi.


Już po otworzeniu pudełka zostaliśmy zaczarowani... naszym oczom ukazuje się plansza oraz pudełko zawierające 160 kart, podzielonych na osiem kategorii...
  1. Rozrywka – karty dotyczą zespołów muzycznych, kompozytorów, aktorów, różnych form rozrywki typu taniec czy fotografia, oraz miejsc np. cyrk. Znalazło się również miejsce na gry plenerowe i planszowe.
  2. Ludzie i miejsca – karty dotyczą znanych miejsc na całym świecie i ludzi odpowiedzialnych za ich zaprojektowanie. Znajdziecie tu m.in. Koloseum, Statuę Wolności, Pałac Alhambra czy Górę Kilimandżaro.
  3. Sport – karty dotyczą wielu dziedzin sportowych m.in. skoków narciarskich, curlingu czy boksu. W porównaniu z innymi kartami mają mniej treści, większą część karty wypełnia 1 grafika z nazwami elementów sprzętu czy stroju.
  4. Różności –  z kart dowiemy się kilku informacji m.in o nawiedzonych miejscach, kolorze czerwonym, smokach, jajkach czy instrumentach muzycznych. Dużo tu grafik i dużo opisów.
  5. Literatura i sztuka – trochę grafik, trochę tekstów, trochę dat o malarzach, autorach, książkach, magikach, raczej znanych, co ułatwia zapamiętywanie szczegółów.
  6. Jedzenie i picie – znajdziecie tu potrawy z kuchni świata, pytania o owoce, białka i cukry, ser ciastka czy herbatę.
  7. Przyroda – skupiono się tu przede wszystkim na faunie.
  8. Historia – to kategoria, której obawiałam się najbardziej. Jak się okazało to historia o jakiej rzadko się mówi w szkołach. Dowiecie się z niej o modzie, muzyce, żywności, grach i zabawach i innych. 

Jeśli chodzi o planszę... bez dwóch zdań plansza inna niż wszystkie. Pełna kolorowych pól oraz pól z dodatkowymi wyzwaniami, na których można zdobyć jednocześnie kilka kart, pojedynkować się z innymi graczami lub zadecydować o wyborze kategorii.
Mechanizm gry jest prosty... gracz w swojej turze rzuca kostką, wybiera ścieżkę, którą chce się poruszyć i losuje kartę. Patrzy na nią uważnie przez dziesięć sekund. Następnie ponownie rzuca kostką i odpowiada na wskazane pytanie. Wygrywa gracz, który jako pierwszy zbierze po jednej karcie z każdej kategorii i wróci na START. Wydawałoby się, że zdobycie wymaganych kart jest dziecinnie proste... ale tak nie jest... bowiem pytania są dość szczegółowe a na zapoznanie się z treścią karty mamy dokładnie 10 sekund. To bardzo mało! W rozgrywce z dziećmi można dla nich ten czas wydłużyć. 


BrainBox bardzo przypadł nam do gustu zarówno dobór kategorii jak i treści kart. Świetna gra stymulująca pamięć :)


Prześlij komentarz

0 Komentarze