O emocjach z przedszkolakami i Królikiem Frankiem


Bardzo lubimy "mądre" książeczki, które pozwalają dzieciom zrozumieć emocje - niekoniecznie tylko te pozytywne ale i trudne do zrozumienia przez dziecko. Przedszkolaki z racji swojego wieku nie ze wszystkim potrafią sobie jeszcze poradzić... radość, smutek, złość strach, nie wszystko rozumieją.

Królik Franek to seria książeczek, która powstała właśnie z myślą o dzieciach w wieku przedszkolnym. Główny bohater... bardzo sympatyczny królik o imieniu Franek chodzi do przedszkola, gdzie ma grupkę przyjaciół, nad którą czuwa pani Lea. W przedszkolu jak to w przedszkolu - zawsze wiele się dzieje... są zabawy, nauka i mnóstwo różnych sytuacji, z jakimi dzieciaki muszą sobie radzić – przyjemne, smutne a czasem nawet stresujące. Książeczki napisane przystępnym językiem, dużą czcionką, pełne wspaniałych ilustracji  z mnóstwem szczegółów. Książeczki do wspólnego czytania zarówno przez rodziców jak i starsze rodzeństwo. Książeczki, które bawią i uczą jednocześnie, które stanowią zachętę do wspólnej dyskusji odnośnie trudnych zachowań.


KRÓLIK FRANEK I PROBLEM KRÓTKIEGO OGONKA opowiada o tym, jak Franek robi przykrość nowej koleżance, która właśnie dołączyła do jego przedszkola głośno komentując jej wygląd. Franek zwraca uwagę na dziwny, nieco krótszy ogonek nowej koleżanki, ogonek, który okazuje się być dla Franka przeszkodą w kolegowaniu się i zabawie. Obraża swoją koleżankę nie miłymi słowami i zupełnie nie rozumie dlaczego pani Lea zwraca mu uwagę, a mama jest niezadowolona z jego zachowania, on tylko powiedział prawdę. 
Historia Franka i jego koleżanki pokazuje, że dzisiejszy świat jest okrutny.  Czy można się tak zachowywać tylko dlatego, że ktoś różni się od innych jakąś częścią ciała, kolorem skóry, wysokością? Nigdy nie wiadomo obok kogo przyjdzie naszym dzieciom przemierzać świat przedszkolny czy szkolny. Nigdy nie wiadomo czy nasze dziecko nie stanie się ofiarą ataków rówieśników, nie będzie wyśmiewane i wytykane palcem. Dlatego warto od najmłodszych lat wpajać mu, że jest wspaniałe i nie musi się przejmować tym, co myślą i mówią o nim inni. Warto uczyć dziecko, że nie można nikogo oceniać po pozorach. Warto wspomagać się w tej kwestii dobrą literaturą. A ta książka zdecydowanie taka jest!KRÓLIK FRANEK I TAJEMNICA DOBREJ ZABAWY ukazuje problem przegrywania w przypadku dzieci. Każdy lubi wygrywać i nikt nie lubi przegrywać. Dzieci w szczególności muszą nauczyć się, że nie można w życiu mieć wszystkiego, nie można być najlepszym we wszystkim. Franek jest mistrzem memo. Gdy wygrywa jest niesamowicie zadowolony wręcz przechwala się. Gdy z kolei pojawia się pierwsza przegrana, potem kolejna i kolejna, Franek wpada w gniew i oskarża wszystkich o oszustwo bowiem tak naprawdę to on jest najlepszy. Jak poczuje się Franek, gdy to jego kolega z przedszkola oskarży o oszustwo? Czy Franek zrozumie swój błąd w zachowaniu?

Historia Franka w bardzo prosty sposób pokazuje, że każdy może wygrać. Nie da się ciągle wygrywać. Dobra passa kiedyś zawsze się kończy. Raz zwycięstwo jest po naszej stronie a innym razem  po stronie przeciwnika. Najważniejsze jest to, żeby umieć pogratulować przeciwnikowi, kiedy okaże się, że to on jest zwycięzcą a nie oskarżać go o oszustwo. Najważniejsze jest to, żeby dobrze się bawić, a nie to żeby za każdym razem być pierwszym. I tego uczmy nasze dzieci!Obie książeczki pozwalają przedszkolakom przyjrzeć się z boku problemom, z którymi prędzej lub później przyjdzie im się zmierzyć w prawdziwym życiu. 


Jako mama przedszkolaków, polecam książeczki o Franku. Polecam, gdyż książeczki te są mądre, przedstawiają historie bliskie dzieciom. Bez wątpienia książeczki te urzekną zarówno dzieci jak i rodziców. Mam cichą nadzieję, że w niedalekiej przyszłości ukażą się kolejne książeczki z przygodami sympatycznego królika Franka :)

Prześlij komentarz

0 Komentarze