Przygody Eli - Wydawnictwo ZakamarkiKsiążki dla najmłodszych są u nas ostatnio na tapecie. Jako, że domowa biblioteczka dla przedszkolaka i starszaka miewa się całkiem, całkiem a ta dla niemowlaka i ciut starszego Brzdąca świeci pustkami rozglądam się tu i ówdzie za prawdziwymi perełkami. Także jakbyście mieli swoje ulubione perełki dla maluszków 0-2, dajcie znać... chętnie bliżej się im przyglądnę. Tymczasem serią książeczek pełnych ciepła i zabawnych historii obrazkowych zauroczyło mnie Wydawnictwo Zakamarki.


I choć seria książeczek przeznaczona jest dla dzieci 0-3lat, to moja 5latka z ogromnym zaciekawienie samodzielnie czyta książkę za książką i co więcej... książeczki bardzo się jej podobają. Jaki to będzie cudny widok, gdy starsza siostra samodzielnie będzie czytać książki młodszemu rodzeństwu. Ach... już się rozczuliłam ;)

Główną bohaterką całej serii książek autorstwa Catariny Kruusval jest sympatyczna dziewczynka o imieniu Ela. Każda strona zawiera jedno lub dwa zdania opisujące ilustrację na niej się znajdującą (i zapewne tak krótki tekst przyciągnął moją 5latkę do Eli oraz satysfakcja z kolejnej samodzielnie przeczytanej książki). Tekstu jest nie wiele - fakt, ale jest go na tyle dużo na ile wytrzyma maluszek zanim ucieknie z kolan czytającego rodzica czy rodzeństwa. Jeśli chodzi o ilustracje... cóż nie tylko zachwycają ciepłymi, nieskomplikowanymi obrazkami ale i działają kojąco, uspokajają rozbiegane oczy oraz pozwalają się dziecku skupić. 

W serii znajdują się cztery książeczki o przygodach Eli: Piłka Eli, Kwiaty od Eli, Ela na plaży, Ubranka Eli.


Piłka Eli - historia, podczas czytania której dziecko szuka piłki razem z główną bohaterką, piłki, którą podczas zabawy z Elą chowa gdzieś jej piesek. Razem z dziewczynką maluch zagląda w różne zakamarki poznając przy okazji podstawowe pojęcia przestrzenne - na, pod, za itp. Czy uda się Eli odnaleźć zagubioną piłkę?
Kwiaty od Eli - historia, która po przeczytaniu może stanowić dobry punkt wyjścia do rozmowy z dzieckiem odnośnie samodzielnego oddalania się od rodziców bowiem Ela, nasza główna bohaterka wymyka się z domu w poszukiwaniu kwiatków na urodziny dla mamy. O ile zrywanie kwiatków przy domu czy z ogrodu sąsiada nie jest niebezpieczne o tyle wyprawa do lasu już tak! Przecież w lesie można łatwo się zgubić!
 

Ela na plaży - historia ukazująca sielankowy dzień nad wodą, na plaży. Początkowo woda okazuje się zbyt zimna i dziewczynka rezygnuje z kąpieli. W zamian postanawia łowić ryby... siada na kamieniu i czeka, czeka, czeka.... aż jakieś przypłyną. Jednak ryby nie biorą a dziewczynka zostaje ugryziona przez... kraba. Nagle spotyka chłopca o imieniu Krzyś. Czy znajdą razem jakieś ryby? A może coś całkiem innego uda im się złowić?

Ubranka Eli - historia przedstawiająca typowy bunt dwulatka a jednocześnie historia, podczas czytania której możemy uczyć dziecko nazewnictwa części swojej garderoby. Eli nie podobają się ubranka, w które jest ubrana. W geście niezadowolenia obdarowuje swoje ukochane zabawki i zwierzaki poszczególnymi częściami swojej garderoby... kotek dostaje sweterek, miś sukienkę, słoń buty, lalka skarpetki itd. Czy uda się Eli znaleźć coś w co chciałaby się ubrać?POLECAMY przygody Eli :)


Prześlij komentarz

0 Komentarze