PUCiO i ćwiczenia z mówienia


PUCiO to przyjaciel na dobre i na złe mojej najmłodszej pociechy. To z nim poznawała pierwsze wyrażenia dźwiękonaśladowcze, pierwsze słowa i uczyła się mówić. Dziś jako dobrze rokująca na gadulstwo 3,5latka razem z PUCiEM i jego rodzinką ćwiczy nowe słowa i zdania.


Co czeka nas w najnowszej części PUCiA? Wyprawa w góry bowiem PUCiO i jego rodzinka wybierają się na ferie zimowe do wujostwa mieszkającego właśnie w górach. W górach zdecydowanie dużo się dzieje i jest o czym  opowiadać nawet gdy nie ma śniegu... spacer po górskich szczytach i dokarmianie zwierząt przy paśniku a gdy spadnie śnieg...  szusowanie na nartach, jazda na sankach czy łyżwach, lepienie bałwana - to tylko niektóre przygody, o jakich przeczytamy.

Każda rozkładówka  podzielona jest na dwie części... prezentację pojedynczych obiektów i wykonywanych czynności wraz z pytaniami i podpisami (np. Co to? Co robi tata? Tata całuje mamę) oraz ilustrację sytuacyjną, w której zostały one wykorzystane w zrozumiałym dla dziecka kontekście. Do każdej ilustracji dołączono również krótkie teksty. W porównaniu do poprzednich części PUCiA ta ma bardziej zaawansowany poziom... w końcu zarówno moja najmłodsza pociecha jak i PUCiO zdążyli troszkę podrosnąć od ostatniej części. Następuje rozwój mowy zdaniowej... teksty na ilustracji jak i podpisy pod obrazkami są zdecydowanie trudniejsze... jest więcej elementów dialogowych a podpisy przybierają formę zdań złożonych. Dzieci uczą  się wielu podstawowych reguł gramatyki... odmiany czasownika i rzeczownika, odróżniania  liczby  pojedynczej  od  liczby  mnogiej, prostej odmiany przez przypadki oraz określania danego przedmiotu czy emocji konkretnymi przymiotnikami.

Na początku książki mamy kilka wskazówek... jak używać książki aby wspierać rozwój mowy dziecka, czego unikać i na co zwrócić uwagę podczas zabawy z tą książką.


Co mnie zachwycało i nadal zachwyca w PUCiU? To prostota w wykonaniu ilustracji. Nie ma przesytu kolorów, postaci i przedmioty są ciekawym odzwierciedleniem rzeczywistości. Obrazki są odpowiednio rozmieszczone na każdej stronie. Każda ze stron wykonana jest z usztywnionej tektury, ma zaokrąglone rogi, matowe wykończenie. Rozmiar książki jest nieco mniejszy niż A4. Książka ta jest piękna, dopracowana w każdym detalu.


PUCiO i ćwiczenia z mówienia
Wydawnictwo: Nasza Księgarnia
Autor: Marta Galewska-Kustra
Ilustrator: Joanna Kłos
Ilość stron: 40
Okładka: twarda
Rok wydania: 2018

Mam nadzieję, że to nie ostatnia część przygód naszego ulubieńca PUCiA ;)

Prześlij komentarz

0 Komentarze