Zuzia i Maks - o serii Mądra Mysz słów kilka


Mądra Mysz to seria książeczek, która nie wiadomo z jakich przyczyn była nam do tej pory nieznana. Ale nadrabiamy ze zdwojoną mocą...


Bardzo lubimy książeczki, w których zostały przedstawione bliskie dzieciom sytuacje, czasem problematyczne czy trudne, innym razem wspaniałe przygody. Książeczki ukazujące dziecięce lęki czy trudne sprawy. Książeczki pokazujące dziecku, że nie ma się czego bać. Książeczki z bohaterami, których dzieci się utożsamiają i z którymi przeżycie przygody pozwala się dzieciom przygotować i pozytywnie nastawić na wizytę np. u fryzjera, dentysty czy pobyt w szpitalu. Książeczki, które uczą dobrego wychowania i przekazują pozytywne wartości, bezkonfliktowo radząc sobie z trudnościami. Takie są właśnie książeczki o Zuzi i Maksie z serii Mądra Mysz.


Książeczki, w których opowieści są jednowątkowe - dotyczą tylko jednej wybranej tematyki jak chora mama czy Zuzia, wizyta u dentysty czy lekarza, Maks i wypadający ząb czy Maks z wizytą na basenie. Tematy są bardzo uniwersalne i zdawać by się mogło, że Zuzia to seria dla dziewczynek a Maks dla chłopców. Ale nic bardziej mylnego... one przypadną do gustu zarówno dziewczynce jak i chłopcu. Chociaż wiadomo... dziewczynki bardziej będą utożsamiać się z Zuzią a chłopcy z Maksem ;)

Ilustracje w książeczkach bardzo ładnie pokazują emocje i stan w jakim są główni bohaterowie, a wsparte tekstem znakomicie się uzupełniają i wciągają dziecko w lekturę. Nie ma stron bez ilustracji co tym bardziej zachęca moją 5latkę do samodzielnego czytania tym bardziej, że na stronach książeczek jest stosunkowo mało tekstu. Wiadomo, nie czyta jeszcze całej książeczki za jednym podejściem ale ważne, że podejmuje próby!


Zuzia jest chora - to historia pokazująca, że nie tylko mama potrafi stać na straży podczas choroby dziecka. Zuzię boli gardło, ma katar i nie czuje się dobrze a w dodatku jej ulubiona potrawa zupełnie nie ma smaku. Czy tata poradzi sobie z chorą Zuzią pod nieobecność mamy?

Zuzia idzie do lekarza - historia pomagająca dzieciom oswoić się z wizyta u lekarza... Zuzia pomimo, że wcale nie jest chora, idzie do lekarza bowiem do lekarza nie chodzi się tylko gdy jest się chorym, czasami trzeba udać się na wizytę kontrolną. 

Zuzia idzie do dentysty - ta książeczka z kolei pozwala oswoić dzieci z wizytą u dentysty, pozwala przełamać strach i pokazuje, że wizyta u dentysty może być świetną przygodą.

Zuzia pomaga mamie - opowiada o tym jak Zuzia przejmuje obowiązki domowe mamy po tym jak mama skręciła sobie kostkę.

Jeśli chodzi o książeczki z przygodami Maksa to jest to seria bardzo podobna do Zuzi, kilka tematów się pokrywa, jednak Maks jak to chłopiec ma zainteresowania nieco inne niż Zuzia. Maks lubi się bawić w piratów, Indian, grać w piłkę. Zuzia jest bohaterką bliższą Olusi a Maks z kolei jest bliższy Kubusiowi, ma podobne pomysły, podobne przemyślenia. Dzieci uczą się, z Zuzią i Maksem wielu rzeczy i mocno się z nimi utożsamiają. Ich pomysły świetnie sprawdzają się w rzeczywistości, są proste w realizacji i osiągalne dla każdego dziecka.

I chociaż zdecydowanie są to książeczki dla dzieci 4-6lat to nic nie stoi na przeszkodzie aby taki 7-8latek wykorzystał je do samodzielnego czytania :)

W serii o Maksie jest dużo mniej tytułów niż książeczek o Zuzi. Oto kilka z nich...

Maks idzie na basen - Kuba uwielbia basen, czuje się w nim jak ryba w wodzie dlatego też tego tytułu nie mogło u nas zabraknąć.

Maks zostaje mistrzem świata - który mały chłopiec nie marzy o tym aby strzelać gole, zostać mistrzem świata w piłce nożnej, zdobyć puchar. Chyba każdy!

Maks buduje statek Piratów - to opowieść o piratach, o tym jak Maks zbudował swój własny statek piracki.

Maksowi wypada ząb - ukazuje historię troszkę zniecierpliwionego Maksa, któremu rusza się ząb, który wcale jeszcze nie chce wypaść. I jak tu zostać prawdziwym Szczerbaczem?
 

Zarówno książeczki o Zuzi jak i Maksie przedstawiają nam rodzinę dążącą się szacunkiem, pełną ciepła. 

POLECAMY!

SERIA KSIĄŻECZEK O ZUZI I MAKSIEPrześlij komentarz

1 Komentarze

Dziękuję za poświęcony nam czas! Miło będzie jeśli napiszesz co sądzisz o tym poście ;-)