Biblioteczka Montessori ŚWIAT i CZAS

Niedawno pojawiła się na rynku wydawniczym seria kart, książek i pomocy dydaktycznych przeznaczona do pracy metodą Marii Montessori... Biblioteczka Montessori. Seria tak fajna, że postanowiłam Wam ją pokazać :) Pierwsze pomoce opisywałam jakiś czas temu ---> KLIK. Dziś zapraszam na kolejną dawkę.


Biblioteczka Montessori. Świat - 77 kart, dzięki którym odkrywamy wszystkie 7 kontynentów. Wśród nich 7 kart to kontynenty, każdy kontynent to ukazany jest za pomocą innego koloru - karty są nieco większe od pozostałych, monokolorystyczne i szorstkie, a kształt kontynentów jest nieco wypukły. Takie zastosowanie ułatwia ogarniecie wyglądu i kształtu kontynentów, zarówno wzrokowo jak i dotykowo. Pozostałe karty to karty, na których umieszczono elementy krajobrazu, zabytki, budowle, mieszkańców, potrawy i inne charakterystyczne elementy - na każdy kontynent przypada po 10 takowych kart. Każda karta na odwrocie posiada miniaturę kontynentu, a co za tym idzie obecny jest tu mechanizm samokontroli. Każda karta została również podpisana. Zadaniem kart jest wzbudzenie zainteresowania dziecka, otwieranie go na świat i wzbogacenie jego słownictwa.Jak już pewnie zauważyliście przy okazji wcześniejszych zestawów wchodzących w skład Biblioteczki Montessori ani wielkość kart, które są nieco mniejsze, niż wytyczne Montessori, ani ilustracje - te zaś są akwarelowe zamiast zawierać fotografię, nie są typowo montessoriańskie. To samo tyczy się podpisów - odręczne. Dla mnie to bez znaczenia bowiem nie jestem nastawiona tylko i wyłącznie na Metodę Montessori. Nie ukrywam, że korzystam tylko z jej elementów, z tych które wydają mi się dość ciekawe i godne mojej uwagi i wiem, że zainteresują moje dzieci. 


Celem tego zestawu jest przedstawienie różnorodności i bogactwa świata, zachęcenie dzieci do obserwowania, dyskutowania i poznawania kontynentów oraz ich kulturowej różnorodności.


Poza kartami w zestawie otrzymujemy również książeczkę, która zawiera podstawowe informacji opisując krótko każdą kartę z osobna, co jest bardzo pomocne podczas ich prezentacji.
Poza opisem są tam także ćwiczenia. Dołączona do zestawu książka – przewodnik, ułatwi pracę z dzieckiem i pozwoli odpowiedzieć na wiele pytań, które pojawią się podczas wspólnego odkrywania. Biblioteczka Montessori. CZAS - zestaw, który pomoże dzieciom w łatwy sposób poznać zależności związane z upływem czasu... różnicą między dniem a nocą, charakterystyką każdej pory roku. 


W zestawie  znajdziemy linię czasu z 365 etykietami do wycięcia, tarczę dobową oraz tarczę pór roku a także książeczkę z propozycjami zadań.Na linii czasu – dzięki załączonym etykietom – dziecko może umieszczać różne informacje, jak chociażby nazwę dnia tygodnia, a także święta i urodziny najbliższych. Linia jest tak skonstruowana, by bez problemu zobaczyć na niej cały rok. Taki kalendarz pozwoli dziecku zrozumieć, że tydzień składa się z dni, miesiąc z tygodni, a rok z miesięcy. Odliczanie z naszą linię czasu rozpoczniemy wraz z nadejście Nowego Roku.


Jeśli chodzi o tarczę dobową to my wzorem załączonej do zestawu tarczy wykonamy swoją, na której to dziecko będzie przyczepiać własne aktywności. 
Z kolei jeśli chodzi o tarczę pór roku... tu również dorobimy własne plakietki (np. jesień - kasztany, jarzębina itd.), które dziecko najpierw zaobserwuje w przyrodzie a później dopiero przyczepi je pod wskazaną porę roku.
POLECAMY!

 Prześlij komentarz

0 Komentarze