Supernogi stonogi


Nogi Stonogi to gra o bardzo prostych zasadach. Rozgrywka trwa króciutko (do 10 minut), więc po pierwsze: maluchy nie zdążą się znudzić, a po drugie: to świetna zabawa w sam raz na wolne kilkanaście minut w ciągu dnia.


Czy Supernogi Stonogi czymś się różnią od pierwszej wersji gry? Tak ;) Wzrosła liczba graczy mogących wziąć udział w rozgrywce z 4 do 6 a tym samym wzrosła ilość głów... teraz mamy 3 chłopców i 3 dziewczynki. Nadal mamy tułowie o różnej długości oraz pojawiły się odwłoki. Płytki tułowia i odwłoka mają nogi, a na nich buty: czarne kapcie, zielone trampki, granatowe glany, żółte lakierki, złote botki i pasiaste biało-czerwone skarpety antypoślizgowe. Jest też uwaga... bosa stópka.
Do gry potrzebne też są 4 kości z 5 różnokolorowymi butami i gwiazdką, pełniącą rolę jokera.

Na kostkach mamy takie same buty jak na płytkach. I to właśnie dzięki tym kostkom zdobywa się buty. Każdy gracz rzuca trzykrotnie kostkami (pierwszy rzut wykonuje czterema, w kolejnych decyduje, iloma i którymi rzucać) - chodzi o to, by "wyrzucić" jak najwięcej butów w jednym kolorze. Jeśli wyrzucimy 4 buty i każdy będzie w innym kolorze wówczas nie możemy zabrać żadnej płytki z butami.Najwięcej punktów przynosi oczywiście płytka z 4 butami. Można ją zdobyć albo poprzez wyrzucenie 4 takich samych symboli butów na wszystkich kostkach - co porównywalne jest do trafienia 6 w totka, albo skorzystanie z pomocy wyrzuconych jokerów - i tu już wcale tak trudno nie jest :)

Jeśli nie ma już na stole płytki zgodnej z wyrzuconymi symbolami, to można zabrać płytkę z butami o mniejszej liczbie nóg, ale z tego samego rodzaju. Można też, w wersji dla starszych graczy, zabrać przeciwnikowi ostatni segment, jeśli rodzaj i ilość butów jest całkowicie zgodny z tym, co właśnie gracz wyrzucił. Zdobyte buty dołącza się do własnej stonogi, a na koniec gry podlicza zdobyte buty.


Wygrywa osoba, której stonoga będzie miała więcej nóg.

Prawda, że banalne zasady gry?

Supernogi Stonogi wprowadzają kilka nowych wariantów gry...

Wariant, który wprowadza do gry segment tułowia z 1 bosą stópką... Każdy gracz dołącza ten segment do swojej stonogi. Może go odrzucić do pudełka w zamian za dodatkowy rzut kostkami, co sprowadza się do zdobycia dodatkowego segmentu w jednej turze. Jeśli jednak gracz zostawi sobie stópkę, to dolicza ją w końcowej punktacji.

Kolejny wariant gry wprowadza segment z odwłokiem, na którym znajdują się nogi z 2 butami w różnych kolorach. Przed grą każdy gracz otrzymuje 1 odwłok i trzyma przed sobą zasłonięty, by inni gracze nie widzieli co na nim się znajduje. Jeśli na koniec gry stonoga dziecka ma m.in. buty wskazane na tym zakrytym segmencie, to można go dołączyć do stonogi i zdobyć 2 dodatkowe punkty.

I ostatni wariant gry, który wprowadza złote botki. W grze używa się tylu botków, ilu jest graczy. Botki układa się na segmencie z 4 butami, ale kolor segmentu losowany jest rzutem kością. Gdy gracz zdobywa dany segment, to również dokłada do swojej stonogi złoty botek.


Nowej wersji gry Nogi Stonogi wystawiam duży plus. Dzięki różnym wariantom gry, stała się ona jeszcze bardziej atrakcyjna i ciekawa. Te najmłodsze dzieciaki nawet nie zdają sobie sprawy że podczas dobrej zabawy uczą się kolorów, liczenia, dodawania czy odejmowania. Nauka przez zabawę. Co prawda w trakcie gry dzieciaki liczą tylko do czterech, ale nic nie stoi na przeszkodzie, aby na koniec policzyć kto zdobył najwięcej nóg :) Starsze dzieci również uczą się chociażby podejmowania decyzji i prostego zarządzania losowością. Czasami muszą nawet ocenić ryzyko, czy warto wykonać kolejny rzut, czy może zostać z tym co już się ma.

POLECAMY na nadchodzące długie, jesienne wieczory :)

SUPERnogi STONOGI


Prześlij komentarz

0 Komentarze