AXIO
Z jednej strony bardzo lubimy lato, z drugiej jesień to taki okres, w którym zdecydowanie zwiększamy swoją aktywność jeśli chodzi o planszówki. Dobrze, że wydawnictwa dbają o nas i co rusz wydają nowości ;)


AXIO to gra logiczno-strategiczna dla 1-4 graczy w wieku od 8 lat. 

W opakowaniu znajdziemy:
- materiałowy worek 
- 100 tekturowych płytek
- 4 plansze punktacyjne 
- 5 kolorów znaczników dla każdego z uczestników
- 4 stojaki 
- 20 piramid
- planszę do gry
- krótką instrukcję.


Plansza do gry została podzielona na 3 strefy przy pomocy siatki złożonej z kwadratów. Najmniejsza strefa wewnętrzna (biała) o wymiarach 9x9 kwadratów przeznaczona jest do rozgrywki dla 2 osób, strefa biała i jasnoszara to pole 11×11 kwadratów, a przeznaczona jest dla 3 graczy, najbardziej zewnętrzna strefa (biała, jasno i ciemnoszara) rozmiaru 13×13 kwadratów stanowi obszar gry dla 4 graczy. W wewnętrznej strefie znajduje się 5 pól oznaczonych różnymi kształtami, tworzą one pola startowe, do których gracze muszą dołożyć pierwszą płytkę na początku rozgrywki. 


Jak gramy?

Na polu gry każdy z graczy w swojej turze umieszcza wybraną płytkę z 2 kształtami, płytka ta nie musi sąsiadować z innymi płytkami ani pasować kolorem do innych płytek. 

W grze występuje 5 rodzajów kształtów (5 kolorów). 

Płytki gracze losowo dobierają z płóciennego woreczka i umieszczają na stojaku. Każdy gracz posiada własną planszę punktacji i 5 sześciennych znaczniki punktów.W jaki sposób zdobywa się punkty?

Punkty zdobywamy za wszystkie przyległe kolory (co najmniej dwa) pasujące do naszej płytki. Kolory te muszą znajdować się w linii prostej, a właśnie położona płytka nie daje punktów. Liczba możliwych punktów do zdobycia zależy tylko od tego gdzie gracz położy płytkę i jakie układy kolorów znajdują się już na planszy. Jednorazowo można zdobyć sporo punktów, ale można i nic nie zdobyć.


Co z piramidkami?

Jeśli po dołożeniu płytki gracz stworzy 1 puste, wyizolowane pole tzw. dziurę, to dodatkowo umieszcza na tym polu piramidkę. Gracz otrzymuje wówczas po jednym punkcie za każdy kolor, z którym sąsiaduje piramida (maksymalnie cztery).


Dodatkowa kolejka? Czemu nie...

Zdobyte punkty w każdym kolorze zaznacza się odpowiednim znacznikiem na planszy punktacji. Jeśli gracz w danym kolorze uzyska 18 punktów, może wyłożyć w swojej turze dodatkową płytkę, ale dany kolor nie przyniesie do końca gry już żadnych punktów.

W czym tkwi haczyk w zdobywaniu punktów?

Punkty należy zbierać równomiernie w każdym kolorze, ponieważ ostatecznego zwycięzcę pojedynku określa się poprzez porównanie najsłabiej punktowanych kolorów u każdego gracza.


W grę można grać zupełnie pokojowo zdobywając punkt za punktem bądź też grać bardziej agresywnie blokując przeciwnikowi dostęp do jego najmniej zaawansowanego koloru

Świetna gra dla dzieci jak i dorosłych. Gra o banalnie prostych zasadach, dość krótkim czasie rozgrywek. Ćwiczy logiczne myślenie a to jeszcze nikomu nie zaszkodziło ;)

POLECAMY!

Prześlij komentarz

0 Komentarze