KSIĄŻKOŻERCY - książeczki do samodzielnego czytania


Dziś seria książeczek dla dzieci rozpoczynających przygodę z samodzielnym czytaniem oraz dla dzieci umiejących już czytać, ale wciąż pracujących nad płynnością. Z pewnością nie jest to seria książeczek, na których dzieci nauczą się czytać. Powód? Od samego początku mamy w nich dwuznaki i choć jest ich niewiele to mogą zniechęcić.


I choć seria podzielona jest na poziomy trudności to nawet najniższy z nich jest dość ciężki jeśli chodzi o naukę. Najniższy poziom jest dla dzieci, które samodzielnie czytają proste zdania ale nie dla dzieci dopiero uczących się czytać. Przerabiałam już naukę czytania z trójką dzieci i wiem co piszę ;) Moim zdaniem są to książeczki świetne doskonalenia czytania.


Książka z najniższego poziomu ma mało tekstu, a ilustracje przeważają nad tekstem. Poznajemy tu historię Jacka i jego nowej konsoli, która tak przesłoniła jego świat, że nie dostrzega już nic poza nią i wszędzie ją ze sobą zabiera. Nawet nad jezioro... A co tam się wydarzyło możecie się domyśleć...
Poziom średni to wciąż duże ilustracje, jednak wzrasta ilość zdań na stronę oraz zmniejsza się czcionka tekstu. Zaczynają występować trudniejsze wyrazy, jednak dzieje się to w ograniczonej ilości, tak żeby młodego czytelnika zbytnio nie zniechęcić. W książce z tego poziomu poznajemy Kubę i Idę - dwójkę detektywów, przed którymi staje nowa zagadka do rozwiązania - muszą odnaleźć dom małemu kociakowi. Czy uda się im ta sztuka?

Poziom najwyższy to książki z dużą ilością tekstu, występują już wyrazy trudne ortograficznie, wieloznaki oraz jest już dużo wyrazów ze znakami diakrytycznymi (np. ę,ą,ć). Zdania są dłuższe i wielokrotnie złożone. Książka ta nie różni się praktycznie niczym od każdej standardowej lektury. Poznajemy tu historię rodzeństwa i bomberki - kurtki Filipa, której bardzo zazdrościła mu jego młodsza siostra Zuza. Zuza pewnego razu postanawia bez pytania przymierzyć kurtkę brata. Gdy usłyszała, zę Filip idzie, schowała ją w szafie, ale niefortunnie się zdażyło, że oderwał się breloczek z kostką od suwaka. Przez dłuższy czas zastanawia się, co z tym zrobić. Aż trafia do filipowej bandy podwórkowej. Czy Zuza przyzna się do zepsucia kostki i o tym jak zareaguje jej brat dowiecie się sami, gdy przeczytacie książkę.
Na końcu każdej książki jest słowniczek trudniejszych wyrażeń, są pytania o treść i jest też zadanie do wykonania. Są też naklejki - małe motywatory dla dzieci :)


Książki bardzo przypadły do gustu moim czytającym dzieciakom. Historyjki są ciekawe, współczesne, poruszające tematykę znaną dzieciom.

POLECAMY i czekamy na kolejne książeczki z serii :)

Cała seria dostępna TUTAJ.

Prześlij komentarz

0 Komentarze