Lektury szkolne od Wydawnictwa Greg


Lektury szkolne... temat rzeka... Do dziś uważam, że większość szkolnych lektur, które przyszło mi przeczytać niczego w moim życiu nie wniosły. Owszem są i takie pozycje wśród lektur tzw. klasyki, które każdy bez dwóch zdań powinien przeczytać.

Wydawnictwo Greg oferuje czytelnikom piękne i kompletne wydanie lektur. Wzbogacone jest ono dodatkowo o opracowanie i streszczenie z myślą o wszystkich uczniach. Ta część pomoże im w pracy nad tekstem i utrwaleniu treści. Wiadomo są wady i zalety z posiadania lektur z opracowaniem. Wszystko zależy od podejścia uczniów. Niemniej jednak ja byłam zdecydowanym zwolennikiem takich książek będąc w liceum. Nie raz i nie dwa uratowały mi one tyłek i wcale, a wcale nie oznacza to, że nie czytałam lektur. Wręcz przeciwnie. Nie mniej jednak jestem umysł ścisły i nie ukrywam, że przedmioty humanistyczne były dla mnie zmorą.


Polecam zakup obu egzemplarzy książek. Powód? Znalazłam kilka...

Książki z serii Kolorowa Klasyka są idealne do czytania, napisane są dużą czcionką, mają kolorowe ilustrację. Czytanie ich to sama przyjemność, a dodatkowym ich atutem jest to, iż doskonale prezentują się na półce.
Z kolei książki z serii Lektura z opracowaniem nie dość, że zawierają pełną wersję lektury to znajdziemy w nich szczegółowe opracowanie. Nie ma w nich kolorowych ilustracji, w sumie to jest ich niewiele. Książki są nieco mniejsze od tych z wersji bez opracowania, co za tym idzie są idealne do plecaka, a na lekcji podczas pracy z tekstem sprawdzą się bez dwóch zdań.


Opracowania zostały przygotowywane przez aktywnych zawodowo nauczycieli, którzy wiedzą, co jest najważniejsze w utworze, czego konkretnie warto się nauczyć, co powtórzyć przed klasówką czy egzaminem.

Każda książka z opracowaniem zawiera krótką biografię autora, plan wydarzeń, charakterystyki bohaterów, wnikliwie wyjaśnioną problematykę, krótkie streszczenie, a także streszczenie szczegółowe. Streszczenia w książce nie są umieszczone po to aby uczeń szedł na skróty i poznawał lekturą tylko ze streszczenia (choć i pewnie tacy uczniowie się znajdą), ale po to aby przed wypracowaniem czy maturą w szybki sposób przypomnieć sobie jej treść.
Dodatkowo na marginesach opracowania znajdziemy znaczek... pewniak na teście :) Co to oznacza? Wskazówka na co zwrócić uwagę, co zazwyczaj pojawia się w pytaniach z danej lektury na testach sprawdzających wiedzę, a także w podręcznikach i na klasówkach. Warto więc zwrócić na nie szczególną uwagę. Książki z opracowaniem sprawdzą się również w przypadku, gdy uczeń nie zrozumie niektórych zagadnień - streszczenie i problematyka z tylu książki okazuje się wówczas bardzo przydatna.

Kolejnym atutem lektur jest system komentarzy do tekstu, dzięki któremu można łatwo odnaleźć ważne i kluczowe fragmenty. Jak dla mnie notatki te są dobrym pomysłem, sprawdzą się zwłaszcza w lekturach klas wyższych, przed maturą kiedy nagle uczeń musi sobie przypomnieć to i owo, a tak czytając lekturę ma podpowiedź na co szczególnie warto zwrócić uwagę. 
Komentarze w tekście w połączeniu z opracowanie zacznie ułatwiają pracę z lekturą do tego stopnia, iż staje się ona prosta i przyjemna, zapewniając sukces w szkole, a chyba o ten sukces chodzi najbardziej ;)Polecam zakup obu wersji książek... jedną do czytania i kolekcjonowania, a drugą do codziennej nauki, pracy z tekstem, notowania i zakreślania, noszenia w plecaku, do czytania podczas podróży autem czy pociągiem.
Wydawnictwo GREG

Prześlij komentarz

0 Komentarze