Europejskie Centrum Bajki w PacanowieW wakacje zdecydowanie wzrasta nam aktywność jeśli chodzi o wyjazdy. Odwiedzamy różne miejsca, wypełniając dzieciakom ciekawie czas. W te wakacje wyjątkowo rozszaleliśmy się z wyjazdami, a dzieciaki rano wstając często pytały... to gdzie dziś jedziemy?

Jednym z miejsc, które w te wakacje odwiedziliśmy było Europejskie Centrum Bajki w Pacanowie, które znajduje się rzut beretem od nas i nie wiedzieć czemu nas tam wcześniej nie było ;)


Co ciekawego zobaczyliśmy w Centrum? Po pierwsze czekała nas przeprawa przez Bajkowy świat, która poprowadziła nas przez krainę baśni i bajek. Nim wyruszyliśmy na podbój tej cudownej krainy nasza przewodniczka poprosiła nas o wypowiedzenie magicznego zaklęcia, dzięki któremu pomniejszyliśmy się do rozmiarów małej, polnej myszki i przez jej norkę przedostaliśmy się do środka. Tam wsiedliśmy do magicznego pociągu.


Ekspozycja jest podzielona na wiele części. Większość jest interaktywna, a całość bardzo multimedialna. Nowoczesna technika ożywia stare bajki.


Czas zwiedzania to około 80 min. Dla tych najmłodszych dzieci (czyt. takich jak nasz roczniak) nieco za długo, tym nieco starszym dzieciom czas zleciał zdecydowanie szybko i nie odczuli tego, że trwało to ponad godzinę. Jest bardzo ciekawie i różnorodnie. Moim dzieciakom zdecydowanie najbardziej podobała się przejażdżka pociągiem oraz Czarodziejski Ogród, w którym występują ogromne, bajecznie kolorowe rośliny, a także tunel odwagi.
Ściana kryjąca wystawę Bajka Polska z ogromną liczbą ukrytych okienek, drzwiczek, za którymi pochowano sceny i rekwizyty z bajek, a także Skarbnica Bajek, w której to skrywają się podświetlane kule ze scenami z baśni również zasługują na wyróżnienie.


Dzieci podczas podróży po Baśniowym Świecie mają również okazję sprawdzić swoją bajkową wiedzę odgadując tytuły bajek na wyświetlanych zdjęciach, a w nagrodę otrzymują bajkę o Koziołku Matołku do oglądnięcia.Poza Bajkowym światem na dzieciaków czeka Mały teatr z lalkowym przedstawieniem. Moje dzieciaki oglądnęły Małą Syrenkę. Czas trwania takiego teatrzyku to 30 minut. Co cechuje Mały teatr? Przede wszystkim kameralna scena lalkowa, której zaletą jest bliski kontakt widzów z lalkami i animatorami. Publiczność zgromadzona w małej, przytulnej salce, bez rzędów foteli, ogląda spektakl w dowolnej pozycji siedzącej a nawet leżącej ;) Po spektaklu widzowie uczestniczą w krótkiej prelekcji o teatrze lalkowym. Oglądają lalki, dowiadują się jak działają i jak nazywają się różne techniki ich uruchamiania.

Na obie atrakcje należy wcześniej zapisać się telefonicznie. Zaletą zarówno w Bajkowym światem jak i Małym teatrze jest fakt, że grupy są nieliczne. Każde dziecko bez problemu z pełnym zaangażowaniem może uczestniczyć czy to w przeprawie przez krainę bajek czy w spektaklu. Czasami zdarza się, że między jedną, a drugą atrakcją mamy dłuższą przerwę (choć nam się udało jej nie mieć ;) ale niektórzy mieli ją np. 45minutową) dzieciaki mogą ją wykorzystać na zabawę w mini-bawialni znajdującej się w środku budynku.Możecie również skorzystać ze spacerów na świeżym powietrzu po przepięknym ogrodzie skrytym za Centrum, w którym to odnajdziecie m.in. mini plac zabaw dla dzieci z huśtawkami i piaskownicą, ptasie radio a także miejsce do odpoczynku w wiszących huśtawkach.

Jeśli będziecie kiedyś w okolicy, koniecznie wpadnijcie do Europejskie Centrum Bajki w Pacanowie.


Prześlij komentarz

0 Komentarze