Matematyczne gwiazdkiUwielbiam autorkę bloga Bajdocja i choć nie znam jej osobiście to ubóstwiam za ciekawe blogowe projekty, w które wchodzę w ciemno ;) Matematyka na święta w wersji bożonarodzeniowej czy wielkanocnej mobilizowała mnie aby moim przedszkolakom ale i "studentowi" przygotować ciekawe zabawy matematyczne. Na książkę jej autorstwa czekałam z niecierpliwością. Wiedziałam, że będzie ona niezwykłą dawką ciekawych zadań. I choć jest ona przeznaczona dla uczniów klas od 5 wzwyż, ja zdecydowałam się ją mieć już teraz. Powód? Mój prawie już 4klasista jest w stanie pogłówkować nad zadaniami z pierwszego działu :)


Jednym z takich zadań są zadania z zapałkami, które polega na przełożeniu tylko jednej zapałki tak aby równanie było prawidłowe. Niektóre przykłady są proste, wystarczy na nie spoglądnąć i już się wie ale są i takie nad którymi mój syn musiał nieco podumać i pokombinować.

Co charakteryzuje zadania z tego podręcznika? GWIAZDKA! Gwiazdka przy każdym numerze zadania. Pamiętacie pewnie ze szkoły, że owa gwiazdka postawiona przy zadaniu oznaczała zadania o podwyższonym stopniu trudności, zadania dodatkowe. Jak piszą autorzy, Matematyczne gwiazdki to właśnie zbiór takich zadań choć pomiędzy nimi przeplatają się zadania niezbyt trudne, dość nietypowe, nieszablonowe, wymagające od uczniów pomysłowości i zastanowienia.

W książce znajdziemy zadania z 5 działów: liczby całkowite, ułamki i procenty, łamigłówki, wielokąty, wielościany. Osobiście najbardziej przypadł mi do gustu dział z łamigłówkami. Na uwagę zasługuje fakt, iż w książce umieszczone zostały nie tylko odpowiedzi ale i wskazówki naprowadzające jak dane zadanie rozwiązać. Oczywiście nie musimy z nich korzystać ale fajnie, że jest, tak w razie niemocy :)

Książkę polecamy nie tylko uczniom klas 5-6 ale wszystkim uczniom lubiącym matematyczne wyzwania, uczniom przygotowującym się do konkursów matematycznych oraz tym, którzy w ciekawy sposób chcieliby powtórzyć czy też uzupełnić swoją wiedzę.

Matematyczne gwiazdki


Prześlij komentarz

0 Komentarze