Tuż przed końcem zeszłego roku Wydawnictwo Epideixis wypuściło w świat nowości jeśli chodzi o nasze ulubione książeczki PUS. Długo czekałam aż Wydawnictwo pokusi się o nie, ale współpraca z logopedami przynosi efekty. I tak oto powstały pierwsze książeczki do nauki czytania metodą sylabową. Oj dałabym się za nie pokroić, gdy tajniki nauki czytania zgłębiały moje przedszkolaki. Ale nie ma tego złego... za jakiś czas przed nowym wyzwaniem stanie nasza najmłodsza pociecha. Będziemy mieć jak znalazł, a nasza zabawa z czytaniem w tle będzie jeszcze bardziej urozmaicona :)
Sylabowe potyczki to 4 książeczki...
Sylabowe potyczki 1. Samogłoski. Sylaby PA, MA
Sylabowe potyczki 2. Sylaby PA, MA, BA, LA, FA, WA, TA, DA
Sylabowe potyczki 3. Doskonalenie czytania
Sylabowe potyczki 4. Mistrz czytania
Naukę czytania rozpoczynamy od nauki samogłosek, by później krok po kroku wprowadzać sylaby. Tak też dzieje się w pierwszej części. Odnajdywanie takiej samej samogłoski czy sylaby, dopasowywanie ich do siebie to wszystko ma na celu utrwalenie i zapamiętanie. Na uwagę zasługują zadania, w których zostały przemycone elementy kodowanie! Brawo!
Druga część to utrwalenie dwóch pierwszych paradygmatów oraz nauka kolejnych sześciu. Zadania w niej są zróżnicowane... znajdź taką samą sylabę, odkoduj sylabę/sylaby, poszukiwanie sylab w wyrazach, odszukiwanie takich samych wyrazów aż w końcu tworzenie nowych wyrazów.
Dwie kolejne części to doskonalenie poznanych sylab, czytanie prostych wyrazów, dopasowywanie ich do obrazków, szukanie wyrazów zaczynających się taką samą sylabą bądź ostatnią sylabą innego wyrazu. Nie zapomniano w nich też o kodowaniu :)
Wspaniałe książeczki pokazujące jak fajnie można bawić się sylabami, słowami a nawet zdaniami i stawiać pierwsze kroki w samodzielnym czytaniu.
Dzięki powyższym ćwiczeniom dzieci nie tylko uczą się czytać ale i ćwiczą koncentrację uwagi, logiczne myślenie, pamięć oraz analizę i syntezę wzrokową, a wszystko w formie zabawy czyli w formie, którą uwielbiają wszystkie dzieci.
Sylabowe potyczki świetnie sprawdzą się podczas pracy z dzieckiem w domu, w przedszkolach, w szkołach czy gabinetach logopedycznych.
My oczywiście polecamy!
0 Komentarze
Dziękuję za poświęcony nam czas! Miło będzie jeśli napiszesz co sądzisz o tym poście ;-)