PUS a nauka czytania


Wydawnictwo Epideixis to moje ulubione wydawnictwo jeśli chodzi o pomoce dydaktyczne dla przedszkolaków i starszaków. Ich pomoce są niezastąpione i nie wyobrażam sobie naszej domowej edukacji przez zabawę :) Moje dzieciaki uwielbiają na nich "pracować", a "pracują" od najmłodszych lat... bo zaczynali już jako 3latki. Z PUSami zawsze najlepsza jest zabawa ale i świetny sposób na utrwalanie poznanego materiału czy też naukę.


Tuż przed końcem zeszłego roku Wydawnictwo Epideixis wypuściło w świat nowości jeśli chodzi o nasze ulubione książeczki PUS. Długo czekałam aż Wydawnictwo pokusi się o nie, ale współpraca z logopedami przynosi efekty. I tak oto powstały pierwsze książeczki do nauki czytania metodą sylabową. Oj dałabym się za nie pokroić, gdy tajniki nauki czytania zgłębiały moje przedszkolaki. Ale nie ma tego złego... za jakiś czas przed nowym wyzwaniem stanie nasza najmłodsza pociecha. Będziemy mieć jak znalazł, a nasza zabawa z czytaniem w tle będzie jeszcze bardziej urozmaicona :)

Sylabowe potyczki to 4 książeczki...

Sylabowe potyczki 1. Samogłoski. Sylaby PA, MA
Sylabowe potyczki 2. Sylaby PA, MA, BA, LA, FA, WA, TA, DA
Sylabowe potyczki 3. Doskonalenie czytania
Sylabowe potyczki 4. Mistrz czytania

Naukę czytania rozpoczynamy od nauki samogłosek, by później krok po kroku wprowadzać sylaby. Tak też dzieje się w pierwszej części. Odnajdywanie takiej samej samogłoski czy sylaby, dopasowywanie ich do siebie to wszystko ma na celu utrwalenie i zapamiętanie. Na uwagę zasługują zadania, w których zostały przemycone elementy kodowanie! Brawo!

Druga część to utrwalenie dwóch pierwszych paradygmatów oraz nauka kolejnych sześciu. Zadania w niej są zróżnicowane... znajdź taką samą sylabę, odkoduj sylabę/sylaby, poszukiwanie sylab w wyrazach, odszukiwanie takich samych wyrazów aż w końcu tworzenie nowych wyrazów.
Dwie kolejne części to doskonalenie poznanych sylab, czytanie prostych wyrazów, dopasowywanie ich do obrazków, szukanie wyrazów zaczynających się taką samą sylabą bądź ostatnią sylabą innego wyrazu. Nie zapomniano w nich też o kodowaniu :)

Wspaniałe książeczki pokazujące jak fajnie można bawić się sylabami, słowami a nawet zdaniami i stawiać pierwsze kroki w samodzielnym czytaniu.

My uwielbiamy PUSy bo dzieciaki przy zabawie nimi tak na prawdę nie potrzebują rodzica... sami się kontrolują czy wykonali poprawnie zadanie czy też nie :) Sylabowe potyczki to jednak nauka z rodzicem czy terapeutą ale radość z prawidłowego ułożenia czyli otrzymania identycznego symbolu jak w książeczce będzie nie mniejszą satysfakcją dla dzieciaków.


Dzięki powyższym ćwiczeniom dzieci nie tylko uczą się czytać ale i ćwiczą koncentrację uwagi, logiczne myślenie, pamięć oraz analizę i syntezę wzrokową, a wszystko w formie zabawy czyli w formie, którą uwielbiają wszystkie dzieci.

Sylabowe potyczki świetnie sprawdzą się podczas pracy z dzieckiem w domu, w przedszkolach, w szkołach czy gabinetach logopedycznych.


My oczywiście polecamy!


Prześlij komentarz

0 Komentarze