Emocje i rozterki żabki Amelki

Uczucia to bardzo poważna sprawa ;) Każdy z nas je ma i każdy z nas zmaga się z nimi codziennie. Nieważne czy negatywne, czy pozytywne – zawsze w znacznym stopniu oddziałują na nasze zachowanie i relacje z innymi osobami. Nie ważne czy dorosły czy dziecko. Dzieci maja o tyle trudniej, że nie dość, że ciężko jest im je opanować to jeszcze trudniej zrozumieć, nie wspominając o wyrażanie tego co czują. Maluchy najzwyczajniej w świecie nie zdążyły się jeszcze oswoić z całą paletą doznań jakie towarzyszą im chociażby w domu czy w przedszkolu, podczas zabaw z rówieśnikami. Warto nauczyć i uświadamiać dzieci, że emocje są rozmaite... dobre i złe, wesołe i smutne i wszystkie są równie ważne, normalne, potrzebne. W jaki sposób rozmawiać z dziećmi o uczuciach, w jaki sposób im tłumaczyć, pomóc zrozumieć? Najlepszym sposobem są książki.

My bardzo lubimy "mądre" książeczki, które pozwalają dzieciom zrozumieć emocje.


Emocje i rozterki żabki Amelki to najmłodsze dziecko Wydawnictwa Pryzmat. Dwie świetne książeczki zawierające po 9 krótkich opowiadań dla dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym. Główną bohaterką jest sympatyczna żabka Amelka, która wraz ze swoją przyjaciółką Moniką przeżywa różne przygody. I to właśnie dzięki tym przygodom mali czytelnicy uczą się w jaki sposób radzić sobie z trudnościami, jak je nazywać.


Jakie opowiadania spotkamy wewnątrz książek?

Chociażby takie, w którym mała żabka dozna uczucia rozczarowania. Wszystko za sprawą wycieczki do parku wodnego, na którą wspólnie z innymi uczniami miała się wybrać na zakończenie roku szkolnego. Zjeżdżalnie, trampoliny, nurkowanie... a nawet zakup nowego stroju kąpielowego. Radość i ekscytacja. Jakież było jej rozczarowanie, gdy po dojechaniu na miejsce okazało się, że wszystkie zjeżdżalnie były nieczynne, a kąpać się można było tylko w jednym basenie w dodatku wypełnionym po brzegi żabami. Jakby tego było mało, większość żabek miało podobny strój jak ona! Czujecie to?

Innym razem Amelka wybiera się na urodziny do swojej przyjaciółki Moniki. Chciała jej kupić piórnik z przyborami lecz w drodze do sklepu spotkała kolegę Filipa, który również wybierał się na te urodziny. Pochwaliła się mu o swoim pomyśle na prezent, a ten ani się nie zawahał... wbiegł szybko przed nią do sklepu i... kupił piórnik. Ależ była zła na niego. Z ponurą miną poszła na urodziny, a widok zadowolonej koleżanki z prezentu jaki podarował jej Filip sprawił, że uczucie gniewu jeszcze bardziej przybrało na sile. Całą sytuację załagodził fakt, iż z korali podarowanych przez Amelkę koleżanka cieszyła się bardziej. Uczucie gniewu minęło, a mała żabka postanowiła nawet wybaczyć koledze jego podstępny czyn.

Wszystkich opowiadań oczywiście Wam nie zdradzę. Sami musicie się przekonać jakie przygody wymyślili autorzy dla żabki Amelki :)

Opowiadania są na tyle krótkie, że moja 7latka czyta je za jednym podejściem. Są one napisane językiem zrozumiałym dla małych czytelników. Każde opowiadanie zawiera króciutki morał. Szata graficzna zawiera barwne, humorystyczne ilustracje, które jeszcze bardziej zachęcają przedszkolaki do sięgania po lekturę.

POLECAMY!

Emocje i rozterki żabki Amelki
Kolejne emocje i rozterki żabki Amelki


Prześlij komentarz

0 Komentarze