Nauka czytania z Łowcy Wyrazów


Nauka czytania to temat, który ogarniałam już trzykrotnie. Za każdym razem stawiałam na naukę czytania metodą sylabową. Przede mną jeszcze najmłodsza pociecha czekająca na "swój czas". Ale zanim ona wkroczy w świat sylabek rozglądam się tu i ówdzie za nowymi pomocami dla niej.


Jedną z nich jest genialna pomoc do nauki samodzielnego czytania przygotowana przez zespół lingwistów i logopedów - Łowcy Wyrazów. Mata, klocki i muzyka to rewelacyjne połączenie nauki przez zabawę. Zabawa Łowcami Wyrazów nie tylko wspiera proces nauki czytania ale i pisania poprzez rozwijanie słuchu fonetycznego, rozwija spostrzegawczość, koncentrację uwagi, pamięć a także koordynację wzrokowo – słuchowo – ruchową.


Na kolorowej macie wykonanej z wytrzymałego i łatwego do czyszczenia tworzywa przedstawiono:
  • samogłoski na czerwonych polach
  • rodziny sylab otwartych bezdźwięcznych na zielonych polach
  • rodziny sylab otwartych dźwięcznych na niebieskich polach
Na macie znajdują się wszystkie występujące w języku połączenia sylabowe.


Kostki zostały wykonane z solidnej tektury. Dodatkowo, każdy klocek jest wzmocniony wewnętrznym, sztywnym wkładem tekturowym. Kostki dźwięczą lub stukają określając dźwięczność bądź bezdźwięczność poszczególnych rodzin sylabowych.

Komplet składa się z:
  • 4 klocków w kolorze czerwonym. Czerwone klocki przedstawiają samogłoski. Klocki dźwięczą przy potrząsaniu nimi,
  • 27 klocków w kolorze zielonym. Zielone klocki przedstawiają połączenie spółgłoski bezdźwięcznej z samogłoską lub pojedynczą spółgłoskę bezdźwięczną. Klocki stukają przy potrząsaniu nimi (bezdźwięczne).
  • 39 klocków w kolorze niebieskim. Niebieskie klocki przedstawiają połączenie spółgłoski dźwięcznej z samogłoską lub pojedynczą spółgłoskę dźwięczną. Klocki dźwięczą przy potrząsaniu nimi, (dźwięczne).
Muzyka jest trzecim ale nie wiem czy nie najważniejszym elementem zestawu Łowcy Wyrazów. Pełni bardzo ważną rolę przy ćwiczeniach logopedycznych (tu jest ważniejsza niż mata i kostki). Przy nauce czytania pozwala dziecku szybko zapoznać się z sylabami i uczy się ich rozmieszczenia na macie. Śpiewanie Piosenek Sylabowych służy także utrwaleniu materiału oraz ma ogromne znaczenie dla rozwoju aparatu głosowego i mowy, uczy prawidłowego oddychania, ćwiczy dykcję oraz wyrabia słuch fonetyczny. 


Najbardziej przekonało mnie to, że zabawa Łowcami Wyrazów umożliwia pracę w różnych formach, dzięki czemu jest ciekawa dla dzieci i szybko się nie nudzi. Jedną z takich zabaw jest rozwiązywanie krzyżówek... możecie je zamówić TUTAJ bądź też przygotować samodzielnie. Rozwiązywanie krzyżówek to świetny wstęp do kolejnej zabawy, którą można przeprowadzić dzięki kostkom - gra w scrabble.

Mnóstwo pomysłów na zabawę wraz z instrukcją maty i klocków. znajdziecie na stronie Łowcy Wyrazów. Dodatkowo znajdziecie tam również scenariusze zabaw. W tajemnicy mogę Wam zdradzić, że to nie koniec... właśnie powstaje e-book ze wskazówkami dla rodziców, jak nauczyć dziecko czytać metodą sylabową oraz propozycjami zabaw, które z pewnością nie raz i nie dwa Wam zaprezentujemy :)

Czy polecamy? Tak, tak, tak :)
 
To tak ogólnie... zabawy będziemy pokazywać co jakiś czas :) w końcu będziemy się edukować domowo :D


Prześlij komentarz

0 Komentarze